Katmanlı Kompozit Dönen Kiriş ve Plak Yapıların Dinamik Analizi
Dynamic Analysis of Rotating Laminated Composite Beams and Plates Structures
- Tez No: 516154
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, dönen katmanlı kompozit ve izotrop kiriş ve plak yapıların dinamik analizleri teorik olarak incelenmiştir. Öncelikle hareket denklemleri ve sınır şartları Hamilton ilkesi kullanılarak elde edilmiş ve çözümde Ritz ve Diferansiyel Dönüşüm Yöntemleri kullanılmıştır. Ritz yönteminde yer değiştirme alanı bileşenleri basit polinomlar olarak seçilmiştir. Problemlerin formülasyonunda klasik ve yüksek mertebeden kayma şekil değiştirme teorileri kullanılmıştır. Simetrik dik katmanlı kompozit kirişlerde katmanlar arası kayma gerilmelerinin sürekliliği de gözönüne alınmıştır. Ayrıca, kütle eklenmiş dönen izotrop ve katmanlı kompozit kirişlerin titreşimleri çalışılmış ve bazı mod biçimleri de verilmiştir. Ortotropi oranı, kenar kalınlık oranı, dönme hızı, kök oranı, kütle oranı ve sınır şartları gibi parametrelerin izotrop ve katmanlı kompozit kiriş ve plakların dinamiği üzerine etkileri detaylı olarak incelenmiş elde edilen sonuçlar çizelgeler ve şekiller ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the dynamic analysis of rotating laminated composite and isotropic beams and plates are investigated theoretically. First of all, equations of motion and boundary conditions are obtained by using Hamilton principles and Ritz method and differential transformation method are used in solution. In the Ritz method, simple polynomials are used for the displacement fields. In the formulation of the problems, classical and higher order shear deformation theories are used. The continuity of the shear stresses among the layers of symmetric laminated composite beams is also taken into consideration. In addition, vibrations of rotating composite beams with attached mass are studied and some mod shapes are given. The effects of parameters such as orthotropy ratio, edge/thickness ratio, rotation speed, hub ratio, mass ratio and boundary conditions on the dynamics of isotropic and laminated composite beams and plates are examined in detail and results are presented in tables and figures.