Prone pozisyonda göz içi basınç değişiklikleri ve etkileyen faktörler
Intraoculer pressure changes and effecting factors iin prone position
- Tez No: 516165
- Danışmanlar: UZMAN KUTLU HAKAN ERKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Oküler cerrahi dışında, cerrahi girişimler sonrasında hastalarda ortaya çıkan görme bozuklukları ve görme kaybı çok nadir görülmektedir. Genellikle, uzun süre ile prone pozisyon uygulanmasını gerektiren ve hipotansiyon riskinin arttığı spinal cerrahi girişimler sonrasında saptanmakla beraber; prone pozisyonda opere olan ve alt ekstremite cerrahisi geçiren hastalarda da görülmesi prone pozisyona ait nedenleri de düşündürmekte, ayrıca lokal bir periorbital bası bulgusu olmadan bilateral gelişesi bu komplikasyonun ortaya çıkmasında intraoküler basınç değişiklerinin önemli bir neden olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmamızda, öncelikli olarak proe pozisyonda kalış süresi ile göz içi basınçlar arasındaki ilişkiyi ve bunu etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Hastanemizde genel anestezi uygulanarak prone pozisyonda elektif operasyon planlanan; 18 yaş üzeri, fiziksel durumu ASA I veya ASA II olan, ameliyat süresi bir ile üç saat arası olan, her iki cinsten 60 hasta çalışmaya dahil edildi.Hastalara, ameliyathaneye alındıktan sonra standart monitörizasyon şartları ve BIS monitörizasyonu uygulandı. Hastalara sedasyon uygulanmadı. Anestezi indüksiyonu propofol 2,5 mg/kg, 2 mcg/kg fentanil, 0.6 mg/kg roküronyum kullanıldı. Oral endotrakeal entübasyon sonrasında anestezi idamesi %50 oksijen, %50 hava, % 4-6 desfluran, 0.25-1 mcg/kg/sa remifentanil infüzyonu ile sağlandı. Nöromusküler bloker gereksinimi 0.1- 0.15 mg/ kg rokuronyum bromid ile karşılandı. Anestezi idamesi BIS 40-60(cerrahi anestezi) olacak düzeyde ve ortalama arter basıncı bazal değerinin %20 altına düşemeyecek şekilde sürdürüldü. Olguların göz içi basınçları, ölçümlerden 2-3 dakika önce lokal anestezik olarak %2'lik proparakain oftalmik damla uygulamasını takiben“Tonopen XL aplanasyon tonometresi”ile ölçülerek kaydedildi. Göz içi basınç ölçümlerinin; pozisyon verilmesinin bitiminden hemen sonra,60. dk,120 ve 180. dk olacak şekilde yapılmasına devam edildi. Operasyon masasında hastalara prone pozisyon verildikten sonra çevrildikten sonra başları prone delikli yastığı ile nötral pozisyonda tutuldu ve dışarıdan göz basısı olmadığı doğrulandı. Boyun fleksiyon ve ekstansiyonunun 15 dereceden fazla olmamasına dikkat edilerek pozisyon verildi. Prone pozisyon verilmesi ile birlikte ölçüm parametrelerine pik inspiratuar basınç, inhalasyon havasındaki desfluran miktarı ve end-tidal karbondioksit monitörizasyonu eklendi. Göz içi basıncı sağ ve sol göz olarak ayrı ayrı kaydedildi. Erkeklerde preoperatif sağ göz içi basıncı 15.3±1.7 mmHg ve sol göz içi basıncı 15.0±1.2 mmHg iken, bu değerler sırasıyla kadınlarda 14.8±1.5 mmHg ve 14.6±1.2 mmHg idi ve her iki cinsiyet arasında hem sağ göz hem de sol göz için istatistiksel fark yoktu (p=0.201 ve p=0.193).
Özet (Çeviri)
Apart from ocular surgery, after surgical interventions visual disturbances and visual loss that occur in patients are very rare. Usually after prolonged prone position and after spinal surgery are found to increase the risk of hypotension: this may be seen in patients which operated in the prone position and undergoing lower extremity surgery suggest that it causes the position of the prone, also bilateral occurs without local periorbital compression finding suggests that occurrence of this complication may be an important reason for the intraocular pressure changes. We aimed to evaluate the relationship between the duration of stay in the prone position and intraocular pressures and the factors affecting it in our study. Scheduled for elective surgery under general anesthesia in the prone position by applying our hospital; Sixteen patients were included in the study, over 18 years of age, with physical status ASA I or ASA II, between one and three hours of surgery.Patients were taken to the operating room after monitoring the conditions and standards of BIS monitoring was performed. Sedation to patients was not implemented. Anesthesia induction was performed using propofol 2.5 mg / kg, 2 mcg / kg fentanyl, 0.6 mg / kg rocuronium. After oral endotracheal intubation anesthesia was administered with 50% oxygen, 50% air, 4-6% desflurane, 0.25-1 mcg / kg / hr remifentanil infusion. Neuromuscular blocker requirement was accomplished with 0.1-0.15 mg / kg rocuronium bromide. Anesthesia management was maintained at a level that would be BIS 40-60 (surgical anesthesia) and could not fall below 20% of the baseline arterial pressure value. Intraocular pressures of the cases were recorded with“Tonopen XL applanation tonometry”after 2% proparaine ophthalmic drops as local anesthetic 2-3 minutes before the measurements. Intraocular pressure measurements; It was continued to be done immediately after the end of the position, 60. min, 120. and 180. Min respectively. After the prone position after being converted to the patients on the operating table with the head pro perforated bag was kept in the neutral position and It was confirmed that no eye press from the outside. Position was taken, noting that the neck flexion and extension did not exceed 15 degrees. With prone positioning, peak inspiratory pressure, desflurane amount of inhalation air and end-tidal CO2 monitoring were added to the measurement parameters. Intraocular pressure was recorded separately as right and left eye. While the preoperative right intraocular pressure was 15.3 ± 1.7 mmHg and the left intraocular pressure was 15.0 ± 1.2 mmHg in males, these values were 14.8 ± 1.5 mmHg and 14.6 ± 1.2 mmHg in females and statistical difference between both genders in both right and left eyes (p = 0.201 and p = 0.193).