Kanatlı borulu ısı değiştiricileri hava tarafında ıslak yüzeyde ısı transferinin incelenmesi
Investigation of air side heat transfer on wet surface of fin-and-tube heat exchangers
- Tez No: 516179
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALPAY HEPERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kanatlı borulu ısı değiştiriciler hava soğutma ve iklimlendirme sistemlerinde yoğun olarak kullanılırlar. Isı değiştirici yüzey sıcaklığı havanın çiğ noktası sıcaklığının altında olduğunda, hava içindeki su buharı yüzeyler üzerinde yoğuşmaya başlar. Bu durumda eşzamanlı ısı ve kütle geçişi söz konusu olur. Bu tez çalışmasında yukarıda sözü edilen durumda ısı geçişi deneysel olarak incelenmiştir. Deneylerde farklı devre ve sıra sayılarına sahip üç adet soğutucu batarya kullanılmıştır. Yoğuşma şartları altında kanatlı borulu ısı değiştiricinin hava tarafındaki hava giriş şartlarının, boru sıra sayısının ve devre sayısının ısı ve kütle geçişi karakteristikleri üzerine etkileri ile yoğuşan su kütlesinin zamanla değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Finned tube heat exchangers are used in air conditioning systems. When the heat exchanger outer surface temperature is below moist air dew point temperature, water vapor present in the moist air condenses on the surface. Therefore, simultaneously heat and the mass transfer happens. In this study, in the situation mentioned above heat transfer was studied experimentally. Experiments were done with three cooling coils having the different number of tube rows and circuit numbers. Under wet fin conditions, the effect of air inlet conditions, number of tube rows and number of circuits on the heat transfer and pressure drop characteristics, and change of condensed water mass flow rate with time were investigated.