Enantioselective decarboxylative michael and aldol reactions with bifunctional squaramide organocatalysts
Bifonksiyonel skuaramit organokatalizörler ile enantiyoseçici dekarboksilatif mıchael ve aldol reaksiyonları
  1. Tez No: 516180
  2. Yazar: EZGİ BAYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dekarboksilatif Michael ve aldol tepkimeleri, asimetrik çalışmalarda oldukça yenidir ve nükleofilik saldırı ile yeni C-C bağları oluşturmak için kullanılır. Bu tezin ilk kısmında, araştırma grubumuzda geliştirilen çeşitli kiral 2-aminoDMAP ve kinin temelli bifonksiyonel asit/baz organokatalizörler eşliğinde isatiliden malononitrillerin etil benzoil asetatlar ile enantiyoseçici dekarboksilatif Michael tepkimeleri çalışılmıştır. Bu kısımda, grubumuzda sentezlenen kinin temelli 1-adamantil skuaramit bifonksiyonel organokatalizör yardımıyla, %10 mol miktarında ve –20 °C de optimize edilmiş koşul ile %46 enantiyoseçiciliklere kadar 12 türev sentezlenmiştir. İkinci kısımda, araştırma grubumuzda geliştirilen organokatalizörler eşliğinde α-amidohemimalonatların çeşitli aldehitlerle enantiyoseçici dekarboksilatif aldol tepkimeleri çalışılmıştır. Bu kısımda en iyi sonuç t-bütil skuaramit kinin organokatalizörü ile %63 enantiyoseçicilikle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The decarboxylative Michael and aldol reactions are quite new in the asymmetric studies and are used for forming new C-C bonds by nucleophilic attack. In the first part of this thesis, decarboxylative Michael reaction of isatylidene malononitriles with ethyl benzoyl acetate was accomplished in the presence of chiral 2-aminoDMAP and quinine derived bifunctional acid/base organocatalysts, which are developed in our research group. In this part, 12 derivatives were synthesized with quinine based 1-adamantyl squaramide bifunctional organocatalyst up to 46% ee under the optimized condition with 10 mol% catalysts loading at -20 °C. In the second part, the enantioselective decarboxylative aldol reactions of α-amidohemimalonates with various aldehydes were accomplished in the presence of the organocatalysts developed in our research group. In this part, the best result was achieved with 10 mol% t-butyl squaramide quinine organocatalyst as 63% ee.