XIX. yüzyıldan XX. yüzyıla İzmir'de bankacılık faaliyetleri
Banking activities in the 19th century to the 20th century in Izmir
- Tez No: 516205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bankacılık faaliyetlerinin geçmişi ilkçağ uygarlıklarına kadar ulaşmaktadır. Osmanlı Devleti'nde başlarda, esnaf loncaları ve sarraflar aracılığıyla yürütülen bu sistem, 19. yüzyıla gelindiğinde yerini daha çok Galata Bankerleri ve yabancı sermaye ile kurulan bankalara bırakmıştır. Yabancı sermayeye ihtiyaç durumu nedeniyle dış borçlanma nasıl gelişim kaydetmiş ise, para kredi hususunda ve sermaye birikimi bakımından banka ve bankerlik işlevlerinin geniş bir maziye sahip bulunamaması, Türk banka ve bankerliğini liberal bir politika çerçevesinde şekillendirmiş, İttihat ve Terakki dönemine gelindiğinde Milli İktisat politikaları sonucu yerli bankacılık faaliyetlerinin görülmesinin önünü açmıştır. İzmir gibi iktisadi bakımdan gelişkin bir bölgede, 19. yüzyılın ilk yarısından itibaren yabancı sermayeli bankalar görülmeye başlanmıştır. Cumhuriyet'in ilanı'ndan önce yerli ve yabancı birçok bankanın Osmanlı topraklarında işlevini sürdürdüğü bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
The history of banking activities reaches up to ancient civilizations. This system, which was carried out in beginning of the Ottoman Empire by tradesmen and goldsmith, left its place mostly with Galata Bankers and foreign capital when it came to the 19th century. In the case of foreign borrowing as a result of the necessity of foreign capital, the fact that bank and banking functions have not got a wide scale in terms of monetary credit and capital accumulation has shaped Turkish banks and banking sector in a liberal policy framework. When it comes to the period of Committee of Union and progress, it opened the way for national economy politics and domestic banking activities to be seen. Since the first half of the 19th century, banks with foreign capital have begun to be seen in a developed region such as İzmir. Prior to the announcement of the Republic, it is known that many domestic and foreign banks continue to function in the Ottoman lands.