Örgütsel stres kaynaklarının çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisinin incelenmesi: Guine-Bissau'daki kamu işletme çalışanları için yapılan bir araştırma
Examining the impact of organizational sources of stress on job satisfaction of employees: Guine-Bissau a survey for employees in public enterprise
- Tez No: 516211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırmanın genel amacı, Kamu işletmesinde çalışanların organizasyonel stres kaynaklarının iş tatminine etkisi. Bunun yanında çalışanların, demografik özelliklerinin, organizasyonel stres kaynakları ve iş tatmin düzeylerini nasıl etkilediğinin incelenmesi de araştırmanın alt amaçlarını oluşturmaktadır. Bu araştırma, organizasyonel stres kaynakları iş tatmini ya da iş tatminin organizasyonel stres kaynaklarına olan etkisini belirlemek açısından, mevcut durumu ortaya koymak ve ulaşılan sonuçları genelleme bakımından önem taşımaktadır. Bu çalışmada“Gine-Bissau Yönetim ve Limanları”şirket çalışanları üzerinde 30 sorudan oluşan bir anket çalışması yapılıp 300 personel idaresinde katılmaktadır. MSQ, ÖSK standart ölçekler ve analiz yapmak için SPSS 23.0 programı kullanmaktadır. Çalışanların organizasyonel stres kaynaklarının, iş tatminin düzeyi ve demografik özellikleri değişkeni bakımından anlamlı bir farklılık gösterip test etmek için One-Way Anova ve Bağımsız Örneklem T-Testi uygulanmaktadır. Pearson korelasyon katsayı organizasyonel stres kaynakları ile iş tatmini arasındaki negatif ve zayıf bir ilişki göstermektedir. Son olarak, şirketleri ya da örgütleri organizasyonel stres kaynakları azaltmak ve iş tatmini artırmak için önerileri gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The overall objective of the research is to examine the relationship between organizational stressors and job satisfaction levels of public sector employees. In addition, examining how employees' demographics, organizational stress sources and job satisfaction levels affect the sub-objectives of the research. This research is important to reveal the current situation and to generalize the results in terms of determining the effect of organizational stress sources on job satisfaction or job satisfaction to organizational stress sources. In this study,“Guinea-Bissau Management and Ports”employs a questionnaire consisting of 30 questions on the employees of the company and participates in the management of 300 personnel. MSQ, ISK use standard scales and SPSS 23.0 program to analyze. The One-Way Anova and the Independent Sample T-Test are used to test the organizational stress sources, level of job satisfaction, and demographic characteristics of employees in terms of variance. Pearson's correlation coefficient shows a negative and weak relationship between organizational stress sources and job satisfaction. İn conclusion, companies or organizations have shown recommendations to reduce organizational stress sources and increase job satisfaction.