İskenderun-Arsuz arasındaki kıyı ovalarında bozuk drenaj sahalarının tespiti ve çözüm önerileri
Detection and suggested solutions the poorly drained areas in Iskenderun-Arsuz coastal plains
  1. Tez No: 516212
  2. Yazar: SEMİR DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de doğal kaynaklar üzerindeki baskı her geçen gün artmaktadır. Doğal kaynaklar arasında yaşamsal bir öneme sahip olan su kaynakları da aşırı ve bilinçsiz kullanım nedeniyle tehdit altında bulunmaktadır. Su kaynaklarının bu kadar büyük bir öneme sahip olması araştırma sahasında bulunan kıyı ovalarında yer alan bozuk drenaj sahalarının rehabilite edilerek ve daha dikkatli kullanılması gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Araştırmanın amacı; drenaj kavramını ve kıyı ovaları ile ilgili belli başlı temel kavramları açıklayarak, araştırma sahası olan İskenderun ve Arsuz kıyı ovalarındaki bozuk drenaj sahalarını tespit etmektir. Daha sonra bu alanların bozuk drenaj sahaları olarak adlandırılmaları üzerinde etkili olan doğal ve beşeri faktörler açıklanacak ve son olarak bu bozuk drenaj sahalarına yönelik çözüm önerileri sunulacaktır. Araştırmanın yöntemi olarak öncelikle araştırma sahasının fiziki özelliklerine yönelik ilgili kurumlardan istatistikî veriler alınmıştır. Ardından araştırma sahasında GPS ve pH metre aracılığıyla doğrudan ölçümler yapılmış olup, saha çalışmaları gerçekleştirilmiş ve gözlemlere bağlı olarak veri tabanı oluşturulmuştur. Daha sonra Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ArcMap 10.3 yazılımı ve uydu görüntüleri yardımı ile lokasyon, jeoloji, topografya, hidrografya ve toprak haritaları yapılmıştır. Bunlara bozuk drenaj sahalarını gösteren dağılış haritaları eklenmiştir. Bu haritalar hazırlanırken 1/25.000 ölçekli topografya haritasının O36-d3,O36-d4 paftaları ile P36-a1,P35-b2 paftaları kullanılmıştır. İskenderun ve Arsuz Ovaları'nda yapılan arazi çalışmalarında 16 ayrı lokasyonda bozuk drenaj sahası tespit edilmiştir. Tespit edilen bozuk drenaj sahalarının yoğunlaştığı yer ise Arsuz Ovası'nın bulunduğu kesimdir. Bu alanda Uluçınar ve Gökmeydan Mahallelerinde 13 bozuk drenaj sahası bulunmaktadır. Bunlar dışındaki 3 bozuk drenaj sahasından 2 tanesi İskenderun Ovası'nın güneybatı kesimindeki Karaağaç Mahallesi'nde bulunmaktadır. Tespit edilen son bozuk drenaj sahası ise Üçgüllük Mahallesi'nde bulunmaktadır. ANAHTAR KELİMELER Bozuk Drenaj, İskenderun, Arsuz, Sulak Alan Rehabilitasyonu
Özet (Çeviri)
As in the other parts of the world, the pressure on natural resources in our country is increasing day by day. Water resources, which have a vital importance among natural resources, are also threatened by excessive and unconscious use. The availability of such a large reservoir of water resources has led to the need for more careful use of poorly drained areas in coastal plains. The purpose of the study is to determine the poorly drained areas on the coastal plains of research fıelds which are Iskenderun and Arsuz by explaining the concept of drainage and some basic concepts of coastal plains. Then the natural and human factors which are effective on the named areas as poorly drained areas will be explained and finally the solution proposal for these poorly drained areas will be presented. As the method of the research, statistical data were obtained about the physical characteristics of the research field from the relevant institutions. Afterwards, direct measurements were made via GPS and pH meters in the field of research, field studies were carried out and notes were taken depending on the observations.Then Geography Information Systems (GIS) ArcMap 10.3 software and satellite imagery were used for location, geology, topography, hydrography and land maps. Distribution maps showing poorly drained areas were added. When these maps were prepared, the O36-d3, O36-d4, P36-a1, P35-b2 sheets of 1 / 25.000 scale topography map were used. In the field studies carried out in the Iskenderun and Arsuz plains, a poorly drained areas were detected in 16 different locations. The detected areas which are poorly drained is the areas where Arsuz Plain is located. There are 13 poorly drained areas in Uluçınar and Gökmeydan Neighborhoods in this area. Out of these, 3 of the poorly drained areas are located in Karaağaç Neighborhoods in the southwest part of İskenderun Plain. The last poorly drained area found is in the Üçgüllük Neighborhood. KEY WORDS Poorly Drained, Iskenderun, Arsuz, Wetland Rehabilitation