Adölesan sporcularda yeme tutumu ve beden algıları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of relationship between eating attitudes and body image in adolescent athletes
- Tez No: 516287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYLA AYLİN BÜYÜKKARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, adölesan sporcularda yeme bozukluklarının ve beden algısı kaygılarının varlığını ve ilişkisini belirlemek ve bu ilişkinin adölesan sporcularla sedanterlerdeki benzerlik ve farklarını ortaya koymaktır. Çalışmaya 219 adölesan sporcu ve 219 adölesan sedanter dahil edilmiştir. Yeme tutumları, Yeme Tutumu Testi-26 (EAT-26) ve Yeme Bozukluğunu Değerlendirme Ölçeği (EDE-Q) ile, beden algıları ise Sosyal Fizik Kaygı Envanteri (SPAS) ile ölçülmüştür. Çalışma sonucunda, EAT-26 toplam puanı ve alt ölçeklerinde sporcu ve sedanterler arasında istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the presence and association of eating disorders and body image concerns in adolescent athletes and to demonstrate similarities and differences in this relationship between adolescent athletes and sedanteries. 219 adolescent athletes and 219 adolescent sedantaries were included in the study. Eating attitudes were measured by Eating Attitude Test-26 (EAT-26) and Eating Disorder Examaination Questionnaire (EDE-Q) and body perceptions were measured by Social Physique Anxiety Scale (SPAS). No statistically significant difference was found between the athletes and sedentaries in the EAT-26 total score and subscales (p> 0.05). There was no difference between the athletes and sedentaries for EDE-Q global score and restriction, eating concern and weight concern subscales.