Atatürk döneminde Erzincan (1923-1938)
Erzincan, in the Period of Atatürk (1923-1938)
  1. Tez No: 516290
  2. Yazar: RECEP MUTLU ÖZBAYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Erzincan tarih bakımından oldukça zengin bir geçmişe sahiptir. Tarih boyunca birçok devletin hâkimiyeti altında bulunan önemli bir şehir olmuştur. Yerleşim birimi itibariyle farklı fonksiyonel özellikler göstermiştir. Kimi dönem bir üs, kimi dönem bir ticaret şehri, kimi dönem de önemli savaşlara ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı devletinde bir dönem vakıf şehri olmasına karşın, bir dönem de bağımsız liva olma özelliği göstermiştir. Erzincan I. Dünya Savaşı döneminde çok zorlu günler geçirmiş, mimari başta olmak üzere, sosyal, kültürel ve iktisadi açıdan büyük bir değişime maruz kalmıştır. Başta ekonomi olmak üzere, siyaset, yönetim, eğitim ve kültür alanlarında tam manasıyla bir enkaz devralan Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhuriyet yönetimi, her türlü yokluğa rağmen ülke genelinde topyekûn bir kalkınma hamlesine girişmişti. Erzincan'ın kaderi de Cumhuriyetle değişmeye başlamış ve şehir modernleşme çabası içine girmiştir. Başta eğitim olmak üzere hayatın her alanında yeni, modern kurumlar oluşturulmaya çalışılmıştır. Osmanlı Devleti'nin son döneminde büyük yokluk ve yıkım yaşayan Erzincan halkı, yapılan yenilikleri anlamaya, modernleşme yolunda yüksek bir kavrayış ve yetenekle yürümeye azimli olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın amacı, yeni Türkiye Devleti'nin kuruluş sürecinde tüm ülkede gerçekleşen dönüşümün bir parçası olan Erzincan'ın idari, siyasi, sosyo-kültürel ve iktisadi hayatını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Erzincan has a rich past in terms of history. It became an important city under the control of many states throughout the history. It showed different functional features as a habitat. It became a base, a trade center and at one time it hosted important wars. Although it was a charity center during the reign of Ottoman empire, it was at one time an independent brigade. Erzincan went through hard times during WW1 and it underwent great transformations, especially in the field of architecture, social, cultural and economical. Grand national assembly of Turkey and republician administration that literally took over a wreck in the realm of politics, administration, education and culture launched a total development action throughout the country despite all kinds of poverty. Erzincan's fate started to change with the republic and became more modern. New and modern instutions were established in every areas of life, especially in education. In the last period of Ottomans inhabitants in Erzincan living in poverty showed that they grasped innovations and had a great insight. The purpose of this study is to demonstrate the administrative, political, socia-cultural and economical life in Erzincan in the establishment process of Turkey.