Metin steganografide dilbilimsel yontemlerin ıncelenmesi
Examing of lingusitic methods by text steganography
- Tez No: 516334
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAÇ MESUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma tezli yüksek lisans olup Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Hesaplamalı Bilimler Anabilim Dalında hazırlanmış bir tezdir. Yapılan araştırma konusu Metin Stenografide Kullanılan Dilbilim İncelemeleri adı altındadır. Araştırmanın bu alanda yapılmasının nedeni dilbilimsel yöntemlerin teknik yöntemlere oranla daha kısıtlı çalışma alanın olması ve bu nedenle daha az yöntemin olmasıdır. Yapılan tez araştırmasında geliştirilen dilbilimsel yöntemler bir araya toplanarak hangi algoritma yapılarının kullanıldığı, hangi yöntemlerle güçlendirildiği ve bilgi gizleme açısından hangi yöntemlerin yüksek performans sağladığı incelenecektir. Araştırma sonucunda yöntemler dilbilimsel steganaliz özellikleri açısından (dayanıklılık, fark edilememe, veri saklama miktarı) değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This research is a thesis prepared by Trakya University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Computational Sciences. The research topic is under the name of Linguistic Analysis Used in Text Steganography. The reason why the research is done in this area is that the linguistic methods are more limited than the technical methods and therefore there are fewer methods. Therefore, the linguistic methods developed in the thesis research will be gathered together to examine which algorithm structures are used, which methods are strengthened and which methods provide high performance in terms of information hiding. Linguistic steganalysis features (durability, unrecognized, amount of data retention) were evaluated.