Kur'an ilimleri bağlamında Hicr suresi
Hicr surah in the contents of Qur'anic sciences
- Tez No: 516335
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN MOLLAİBRAHİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmada Kur'ân'da yer alan 114 sûreden birisi olan ve Mekkî sûrelerin genel karakteristik özelliklerini taşıyan Hicr sûresini Kur'ân ilimleri bağlamında ele alarak söz konusu sûrenin ulûmu'l-Kur'ân'la olan bağlantısının boyutlarını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Tez çalışması giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Hicr sûresi Garîbu'l-Kur'ân ilmi açısından ele alınmış ve 113 kelimeye temas edilerek gerekli izah ve değerlendirmeler yapılmıştır. Ardından anlam bütünlüğü göz önünde bulundurularak gruplandırılan âyetlerin tefsir ve yorumu sadedinde özlü bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise Hicr sûresi Kur'ân ilimleri bağlamında ele alınmış, söz konusu ilmin kapsamına giren Fevâtihu's-Süver, Âyet Bilgileri, Fevâsil, Esmâü's-Süver, Mekkî-Medenî, Tertîbü's-Süver, Esbâbü'n-Nüzûl, Mübhemâtü'l-Kur'ân, Fedâilü'l-Kur'ân, Münâsebâtü'l-Kur'ân, Aksâmu'l-Kur'ân, Müşkilü'l-Kur'ân, Nâsih-Mensûh, Ahkâmü'l-Kur'ân, Kasasu'l-Kur'ân, Vücûh ve Nezâir, Kıraat, Vakf ve İbtidâ, Mecâzü'l-Kur'ân, Bedâiu'l-Kur'ân ve Hazf başlıkları tespit edilmiş ve elde edilen veriler sûre özelinde somutlaştırılarak gerekli izah ve değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç kısmında ise tezde elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
We aimed in this study to analyze the Surah al-Hijr in the context of the Qur'anic sciences so that we can picturize the size of this surah with the Qur'anic sciences. This surah is one of the 114 surahs in the Qur'an and it has the characteristic values of Mekkî Surahs. Our study consists of introduction, two chapter and a result. we gave information about the subject, aim, importance, method and resources of working in the introduction section. After that, in the first chapter we analzied this surah according to“garibu'l-Qur'an”and explained 113 words in this surah that needs to explain. Than we gave the specific information as qur'anic comments about its' verses according to similiar groups. In the second chapter we examined Surah al-Hijr in the context of the Qur'anic sciences and we have found headlines of this sciences like as Fevatihu's-Suver, Verse's knowladge, Fevasil, Esmau's-Suver, Mekki-Medeni, Tertibu's-Suver, Esbabu'n-Nuzul, Mubhematu'l-Qur'an, Fedailu'l-Qur'an, Münasebatu'l-Qur'an, Aksamu'l-Qur'an, Muskilu'l-Qur'an, Nasih-Mensuh, Ahkamu'l-Qur'an, Kasasu'l-Qur'an, Vucuh and Nezair, Kıraat, Vakf and Ibtida, Mecazu'l-Qur'an, Bedaiu'l-Qur'an ve Hazf. Moving from our results we wrote the necessary comments and evaluation. In the result section we concluded our findings.