Atık kağıtları kullanarak gürültü izolasyon malzemesi üretimi
Production of noise isolation materials by using waste papers
- Tez No: 516338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ŞAHİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, gürültünün insan sağlığı üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerin en aza indirilmesi amacıyla halen kullanılan gürültü izolasyon malzemelerine alternatif olabilecek yeni bir izolasyon malzemesinin oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışma gerçekleştirilirken, gündelik yaşantımızda yoğun kullanımlar sonucu oluşan atık niteliği kazanmış kağıtların çevre ve insan sağlığına zararının en aza indirilmesi ve ekonomiye katkı sağlaması esasları dikkate alınmıştır. Bu amaçla, strafor (EPS), atık kâğıt ve pomza taşı tozu kullanılarak altı farklı modifikasyonda izolasyon panelleri üretilmiştir. Üretilen bu panellerde ses geçiş kaybı analizleri 100 – 2.000 Hz frekans aralığında gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak üretilen panel ile 1.000 Hz. frekansta 15,8 desibel gürültü azaltımı sağlanmıştır. Böylece ülkemizde yılda 2 milyon tondan fazla çıkan ancak sadece %50'sini geri dönüştürebildiğimiz atık kâğıdın, izolasyon panelleri için ham madde olarak kullanılabilir olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to produce a new isolation material which could be an alternative to the currently used noise isolation materials in order to minimize the negative effects of noise on human health. For this purpose, six different modified insulation panels were produced using styrofoam (EPS), waste paper and pumice powder. In these panels produced, the sound transmission loss analyses were carried out at a frequency range of 100 – 2.000 Hz. As a result, it was determined that the material has the isolation ability up to 15,8 decibels at 1.000 Hz frequency. Thus, it is understood that the waste paper which can be recycked by only 50% of our country, which is more than 2 million tons per year, can be used as raw material for the insulation panels.