Dijital medya ve kültür endüstrisi
Digital media and culture industry
- Tez No: 516339
- Danışmanlar: PROF. DR. RITVAN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kültür bir toplumun zaman içinde oluşturduğu değerler, yargı, bilgi, birikim ve tecrübelerine dayanarak ortaya koydukları maddi ve manevi değerler bütünüdür. Kültür bir toplumun kimliğini açıklayan ve başka toplumlarla arasındaki ayrıştırıcı farkı ortaya koyan bir kavramdır. Kültür deyince akla sadece yaşamsal değerleri ifade eden bir anlayış gelmemelidir. Bunlar yiyecek, içecek, giyim kuşam olabileceği gibi dinde, siyasette, sanatta, medyada da olabilir. Çünkü her konu zaman içinde toplumun anlayışına bürünerek kendine has bir algının ortaya çıkmasına sebep olur. Toplumların yargılarının gelişimi farklılık göstermekle beraber değerleri de zamanla değişebilmekte ve geçerliliğini yitirebilmektedir. Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde hayatımızın her alanında birçok yenilik ve değişiklik yaratmakta ve bu değişiklik hayatımızın her alanına sirayet etmektedir. Medya kültürümüz gazete, dergi, mecmua vb. iken dijital kavramı ile yan yana gelerek günümüzde farklı bir boyut kazandığı ve zamanla hayattaki sosyo kültürel, endüstriyel, teknolojik değişikliklere paralel olarak ne kadar dönüştüğünün göstergesidir. Bu değişimler her zaman olumlu sonuç vermeyebilir. Teknoloji gelişimiyle birlikte iletişim hızlanmış, bilgi ulaşımında kolaylık sağlamıştır. Ancak teknolojinin bazı gelişimleri insaniyet yaşamının değerlerinin değişmesine sebep olmuştur. Dijital (internet) medyası insanlar arasındaki sınırları kaldırmışken insanları da tamamen kendi dünyalarına hapsetmiş ve araya görülmez bir duvar örmüştür. Teknolojinin bilişim alanında gelişmesi nesnel olan bazı bilgi ve kültürel verileri sanal ortama aktarılmasına yardımcı olmuştur. Teknolojinin gelişiminin yanısıra internet kullanımı artmış ve internet kullanımı bilgi akışı alışkanlıklarımız da değişikliğe yol açmıştır. Dijital veriler beraberinde birçok bilişsel kavramlarıda ortaya çıkarmıştır. Bilginin saklanması, korunması ve güncel tutulması için yaşanan bazı gelişmelerin başında dijitalleştirme kavramı yer almaktadır. Kültürel mirasın korunmasında ve saklanmasında dijitalleştirme kavramı oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Culture is the whole of the material an spiritual values that a society creates based on the values, judgments, knowledge, accumulation and experiences it creates over time. Culture is a concept that explains the identity of a society and reveals the separating difference between other societies. In culture, an understanding that expresses only vital values should not come to mind. These may be foods, beverages, clothing, as well as in dinde, politics, art, media.These may be foods, beverages, clothing, as well as in dinde, politics, art, media. Because every subject becomes a concept of the society over time and it causes the emergence of a unique genus. The development of the judgments of the societies differs in value as well as its value can change over time and lose its validity. Today, as technology grows rapidly, it creates many innovations and changes in every aspect of our lives, and this change is spreading to all areas of our lives. Our media culture includes newspapers, magazines, magazines and so on. is an indication of how much it is today that has come to be in a different dimension by being in line with the digital concept and how much sociological change in life has changed in paralel with cultural, industrial and technological changes. These changes may not always produce positive results. Communication has accelerated with the development of technology, facilitating information access. However, some developments of technology have caused the values of human life to change. The digital (internet) media has set the boundaries between humans and has completely confined people to their own worlds and has created an invisible wall. The development of technology in thefield of information has helped to transfer some objective and cultural data to the virtual environment. Besides the development of technology, theuse of the internet has increased and the usage of the internet has also changed our information flow habits. Digital data brings together many cognitive concepts. The concept of digitalization is at the head of some of the developments in hiding, preserving and keeping information. The concept of digitalization is very important in preserving and preserving cultural heritage.