Bireysel emeklilik sisteminin yurtiçi tasarruflar üzerindeki etkisi: Türkiye ile farklı gelişmişlik düzeyindeki ülkeler için karşılaştırmalı bir analiz
Individual retirement savings impact of domestic system: A comparative analysis for countries in Turkey with different levels of development
  1. Tez No: 516350
  2. Yazar: MEHMET TEVFİK ASİLTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak ortaya çıkan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), son elli yılda dünyada birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede uygulanmaya başlamıştır. Sistem sosyal güvenlik sorunlarının giderilmesi amacıyla doğmuş olsa da uygulamada ülke ekonomilerinin makro düzeyde; yurtiçi tasarruf oranlarını etkilediği tespit edilmiştir. Özellikle gelişmekte olan ülkeler için son derece önemli bir ekonomik parametre olan yurtiçi tasarruflar, BES'in ekonomi politikası yapıcıları tarafından tasarruf artırıcı politika aracı olarak kullanılmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Individual Retirement System (IRS), which emerged as the complementary element for the social security system, has been implemented in many developing and developed countries in the world in the last 50 years. Although the system emerged to eliminate the problems of the social security, it was determined that it affected the world economies at the macro level and also affected the saving rates at the domestic level. Domestic savings are an extremely important economic parameter especially for developing countries and has caused that the IRS is being used as a policy tool to increase savings by economy policy makers.