Şehit yakınları ve gazilere sağlanan desteklerin sosyal dışlanma algısı ve yaşam kalitesinin incelenmesi
The examination of social benefits provided to martyr relatives and veterans on the perception social exclusion and their life quality
- Tez No: 516349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Şehit yakınları ve gazilerin sosyal dışlanma algısı ve yaşam kalitesinin ölçülmesine yönelik bir araştırmanın olmaması sebebiyle yapılan çalışmanın yazına bir katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Bu doğrultuda çalışmanın amacı şehit yakınları ve gazilere yönelik destek ve uygulamaların; sosyal dışlanmışlık algısına ve yaşam kalitesine olan etkisini ortaya koymak, şehit yakınları ve gaziler arasında, rütbe ve görev birimlerine göre farklılık yaratıp yaratmadığının tespit etmektir. Bu sebeple anket yoluyla 570 şehit yakını ve gazi ile anket uygulaması yapılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde korelasyon analizi, t testi ve tek yönlü varyans analizleri kullanılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şehit, gazi ve vazife malullüğü kavramları tartışılmıştır. İkinci bölümde şehit yakınları ve gazilere yönelik sosyal güvenlik uygulamalarının tarihsel gelişimine yer verilmiş, üçüncü bölümde şehit yakınları ve gazilere yönelik güncel uygulamalar ve desteklerden bahsedilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise şehit yakınları ve gazilerin sosyal dışlanmışlık algısı ve yaşam kalitesine yönelik alan araştırmasının sonuçlarına ait bulgular paylaşılmıştır. Çalışmanın sonucunda şehit yakınları ve gazilerin orta seviyede sosyal dışlanma yaşadıkları, yaşam kalitelerinin orta seviyede olduğu, rütbe ve görev yerlerine göre de yaşam kalitesi ve sosyal dışlanma algısının farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç ve öneriler kısmında çalışmanın alan araştırmasında elde edilen bulgulara göre şehit yakınlarının ve gazilerin sosyal dışlanmasını azaltabilecek ve yaşam kalitelerini artırabilecek teklif ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is thought that the study will contribute to the literature because of the lack of research on the perception of social exclusion and the quality of life of martyr relatives and veterans. The aim of this study is to reveal the effects of support and applications for relatives of martyrs and veterans on social exclusion perception and quality of life, to determine whether there is a difference between relatives of martyrs and veterans according to rank and task units. For this reason, data were collected through the survey of 570 martyr relatives and veterans. Correlation analysis, t-test and one-way variance analysis were used in the analysis of the obtained data. The study consists of four parts. In the first part, concepts of martyr, veterans and duty disabled are discussed. In the second part, the historical development of social security applications for martyr relatives and veterans was mentioned. In the third part, current practices and supports for martyr relatives and veterans were mentioned. In the fourth part of the study, findings related to the social exclusion perception and quality of life of the martyr relatives and veterans were shared. As a result of the work, relatives of martyrs and veterans have social exclusion in the middle level, quality of life is in the middle level, and according to their rank and place of work, the quality of life and social exclusion are different. Results and suggestions included suggestions and suggestions that would reduce the social exclusion of martyrs and veterans and increase their quality of life according to the findings of the field study of the study.