Kamu işletmelerinde toplam kalite yönetimi ve çalışanlar üzerinde etkileri: İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde bir uygulama
Total quality management in public enterprises and their impact on employees: An application in General Directorate of İETT operations
- Tez No: 516359
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kamu ya da özel sektör fark etmeksizin, yeni uygulamaların hayata geçirilmesinde üst yönetim her ne kadar istekli olursa olsun çalışanların desteği olmadığı sürece tam anlamıyla başarıya ulaşılması mümkün olmamaktadır. Özellikle kamu kurumlarında Toplam Kalite Yönetiminin uygulamada karşılaştığı en büyük zorluk değişime karşı olan insan direncidir. Bu çalışmada Toplam Kalite Yönetiminin kamu sektöründe uygulanabilirliği konusu ele alınmıştır. Bu amaçla ilk olarak kalite kavramı ele alınmış ve bu kavramın geçmişten günümüze kadar geçirdiği süreçler incelenmiştir. Daha sonra çalışmanın temel kavramı olan Toplam Kalite Yönetimi ele alınıp değişik tanımlamalardan faydalanarak toplam kalite yönetimin ne olduğu ifade edilmiş ve Toplam Kalite Yönetimi her yönüyle ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Toplam Kalite Yönetiminin kamu sektörüne uygulanması konusu incelenmiştir. Bu bölümde problemlerin neler olduğu ve üstesinden nasıl gelinebileceği incelenmiştir. Ayrıca İstanbul ilinde kent içi toplu taşıma hizmeti veren İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün yürüttüğü kalite faaliyetleri incelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde İETT'de Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarının çalışanlar tarafından ne derece benimsenip desteklendiğinin ortaya konulması amacıyla anket uygulaması yapılarak elde edilen veriler SPSS programında incelenerek yorumlanmaya çalışılmıştır. Sonuç ve öneriler bölümünde Toplam Kalite Yönetiminin kamu kurumlarında uygulamadaki sonuçları örnek kurum incelemesi üzerinden değerlendirilerek Toplam Kalite Anlayışının kamuda başarılı olması için neler gerektiğine dair tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
No matter whether the public or private sector is alive, it is not possible for the top management to reach full success unless the support is provided by the employees, no matter how much they are willing. The greatest challenge facing Total Quality Management in practice, especially in public institutions, is resistance to change. In this study, applicability of Total Quality Management in the public sector is discussed. For this purpose, firstly the concept of quality has been discussed and the processes that this concept has passed from past to present are examined. Later, Total Quality Management, which is the basic concept of working, was discussed and various qualifications were used to express what Total Quality Management is and Total Quality Management was handled with every aspect. In the second part, the issue of applying Total Quality Management to the public sector has been examined. In this chapter, it is investigated what problems are and how they can come from above. In addition, the quality activities carried out by the General Directorate of IETT, which provides urban transportation services in the city of Istanbul, have been tried to be examined. In the third chapter, in order to determine the degree of Total Quality Management practices supported by employees in IETT, the data obtained by conducting the questionnaire application were examined and interpreted in the SPSS program. In the conclusions and suggestions section, the results of Total Quality Management in public institutions were evaluated through sample institution examination, and recommendations were made about what is required for the Total Quality Concept to be successful in the public sector.