EFQM Mükemmellik Modeli üzerine Kocaeli Sanayi Odası ve Arçelik-LG' de bir uygulama
A case Study in Kocaeli Chamber of Industry and Arçelik- LG on EFQM Excellence Model
- Tez No: 370175
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE MEHTAP, DOÇ. DR. AYŞE GÜNSEL, YRD. DOÇ. DR. FEYYAZ CENGİZ DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
İşletmelerin kendilerine tahsis edilen kaynakları rasyonel kullanarak başarılı olabilmesi için sektör, büyüklük, organizasyon yapıları ve olgunluk düzeyi ile ilişkili olarak uygun bir kalite yönetim sistemi geliştirmesi gereklidir. EFQM Mükemmellik Modeli, işletmeler tarafından çeşitli biçimlerde uygulanabilecek bir araçtır. Mükemmellik Modeli'nde amaç; işletmenin süreçlerinin, politika ve stratejilerinin, çalışanlarının ve kaynaklarının uygun bir liderlik anlayışıyla yönetilerek, müşteri ve çalışanlarının memnuniyetinin sağlanması, toplum üzerinde olumlu etkiler bırakılması ve iş sonuçlarında başarıya ulaşılmasıdır. Mükemmel işletmeler, tüm paydaşlarının beklentilerini karşılayarak bu başarıya ulaşmakta ve sürdürmektedir. Bu çalışmada, EFQM Mükemmellik Modeli'ni uygulayan Kocaeli Sanayi Odası ve Arçelik-LG'deki model ile ilgili kamu ve özel sektördeki diğer kuruluşlara örnek olabilecek uygulamaları karşılaştırmalı olarak ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bir diğer amaç ise her iki kuruluşta hem EFQM Mükemmellik Model' i uygulamaları ve hem de EFQM Mükemmellik Modeli çalışanlarının Örgütsel Bağlılıkları arasında bir farkın olup olmadığını incelemektir. Bu kapsamda araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Mükemmellik Modeli, İkinci bölümde Örgütsel Bağlılık ile ilgili literatür bilgileri yer almaktadır. Son bölümde ise EFQM Mükemmellik Modeli' nin Kocaeli Sanayi Odası ve Arçelik-LG' deki tasarımı örnekolay incelemesi ile değerlendirilmiştir. Her iki kuruluşta oluşturulmaya çalışılan EFQM Mükemmellik Modeli, liderlik, strateji, çalışanlar, işbirlikleri ve kaynaklar, süreçler, ürünler ve hizmetler, müşteriler ve toplumla ilgili sonuçlar açılarından incelenmiştir. Diğer taraftan kuruluşların hem EFQM Mükemmellik Model' i uygulamaları ve hem de EFQM Mükemmellik Modeli çalışanlarının Örgütsel Bağlılıkları arasında bir farkın olup olmadığı anket yönteminden elde edilen verilerin analiz edilmesiyle ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Operations should develop a suitable quality management system related with sector, size, organizational structure and level of maturity to be successful by efficient usage of the resources allocated. EFQM Excellence Model is a tool that can be applied in various methods to the operations. The purpose of Excellence Model is managing processes of the operations, policies and strategies, employees and resources with suitable leadership and ensure customer and employee satisfaction, make a good impression on society and succesful business results. Excellent operations meet the expectations of all stakeholders, reach success and sustain this success. In this study, applying the EFQM Excellence Model, Kocaeli Chamber of Industry and Arcelik-LG with the model in the public and private sectors will be an example to other organizations in the application is aimed to present a comparative. Another objective is that in both organizations as well as the EFQM Excellence Model applications and Organizational Commitment of employees is to examine whether there is a difference between. In this context, the research consists of three parts. The first and second sections are the literature informations on the EFQM Excellence Model and Organizational Commitment. In the last part, design of EFQM Excellence Model in Kocaeli Chamber of Industry and Arçelik-LG are evaluated as a case study. Both organizations are also try to form the EFQM Excellence Model and this model was reviewed according to leadership, strategy, employees, partnerships and resources, processes, products and services, customers and the community in terms of relevant results. On the other hand the EFQM Excellence Model of the organizations' employees as well as good practices and whether there is a difference between Organizational Commitment obtained from the survey methods were tried to be revealed by analyzing.