Pisidia bölgesi Ostothekleri
Ostothecs of the region of Pisidia
- Tez No: 516365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Isparta Müzesi'nde ve Burdur Müzesi'nde çok sayıda ostothek gövdesi ve ostothek kapağı müzelerin envanterinde kayıtlıdır. Ostothek gövdeleri ve kapakları, bölgenin yakınında bulunan antik yerleşimlerden kazılar, kurtarma kazıları veya satın alma yoluyla müzelere kazandırılmıştır. Pisidia Bölgesi Ostothekleri Vazo Formlu, Kare ve Diktörtgene yakın formlu olmak üzere üç tipe ayrılır. Kapaklar ise Aslan Figürlü, Konik Formlu veya Üçgen Çatı Formundadırlar. Ostothek gövdeleri üzerinde işlenen motifler ve figürler çeşitlilik göstermektedir. Yerel stil özelliklerini yansıtan ostothekler aynı zamanda, bölgenin geçiş yollarının üzerinde olması nedeni ile, içinde farklı bölgelerin stil özelliklerini ve ikonografisini de barındırmaktadır. Bu çalışmada Pisidia Bölgesi Ostothekleri'nde görülen benzer yönleri ve farklılıkları incelenerek tipoloji oluşturulmuş, ayrıca bölgede görülen yerel etkiler ve farklı bölgelerden sentezlenen sanat özellikleri kültürel bağlamda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the museums of Isparta and Burdur there are several ostothecs from the region. They are with and without a lid. These ostothecs are brought to light by excavations and emergency excavations or they were purchased. The Pisidian ostothecs are in the shape of a vase or square and rectangular shaped and thus there are three main types. The lids are designed as a lying lion or have the shape of a pediment or they are conical. The figures and motifs displayed on boxes of the ostothecs are manifold. The ostothecs give evidence of the characteristics of a local style and - since they originate from a transitional zone - at the same time they combine style characteristics and iconography of different regions. This work is an attempt to get to a new synthesis by evaluating the local characteristics of the ostothecs from Pisidia and those which are adapted from different regions. Similar and different features traced on Pisidian ostothecs have been investigated and a typology has been constituted. In addition artistic features from diffrent regions which were synthesized and became regional have been traced back to their origional cultural context.