Yahudilikte Mesih inancı; Hıristiyan ve İslâm kültürüne etkisi
The Messiah belief in the jewish; Effect to Christian and Islam culture
- Tez No: 516372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZE UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Mesih fenomeni, çoğu dinin içerisinde farklı isimlerle de olsa var olan ve ortak noktaları olarak ahir zamanda gelecek, halkının düşmanlarını yok edecek, bolluk ve bereket getirecek bir kurtarıcı-hükümdar tipini betimlemektedir. Neredeyse bütün dinlerde bu inancı görebilmek mümkün olmasına rağmen söz konusu çalışmamızın amacı Hz. İbrahim'e dayanan ve bilinen ilk İlahi dinlerden olan Yahudiliğin inanç esaslarında yer bulmuş olan Mesih inancını araştırmak olacaktır. Yahudilik dininin orijinalinde Mesih inancı olmadığı halde Mısır Esareti, Babil Esareti, Mabetlerin yıkılışı gibi faktörler, Yahudilerde Mesih inancının ortaya çıkmasına ve Yahudilerin bu inancı sahiplenmelerine neden olmuştur. Böylece onların din kardeşliği bağları da Mesih idesiyle canlı tutulmuştur. Yahudiliğin kökeninde olmayan, Yahudilerin süreç içerisinde benimsedikleri bu inanç, halen onların hayatla ve Tanrıyla olan bağlarını güçlü tutmaktadır. Yahudiliğin bilinen ilk ilahi dinlerden olması, ondan sonra gelen Hıristiyanlık ve İslâm dinlerinin Yahudilikle olan bağlantısını değerli kılmıştır. Nitekim her iki dinin kutsal kitapları içerisinde Yahudilikten bahsedilmiş, Hıristiyan ve Müslümanlar yüzyıllar boyunca Yahudilerle iç içe yaşamışlardır. Bu yaşantılar neticesinde, bir etkileşim olup olmadığı; bazı Müslümanlarca itikadi bir mesele olarak görülen Mehdi'nin temelinin bu dine dayanıp dayanmadığını araştırmak söz konusu çalışmamızın hedeflerinden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Messianic phenomenon, which exists in many religions with different names, portrays a phenomenal liberator who, as common points, will come in the time of Ahir, destroy the enemies of the people, bring abundance and plenitude. Although it is possible to see this belief in almost all religions, our study will be to investigate the belief in Christ, which is based on the principles of faith of Judaism, based on the first divine religion and Abraham. The original of the Jewish religion, even though Christ is not a believer, factors such as Egypt, Babylonian captivity, the ruins of the temples, in the Jews, the Messiah led to the emergence of faith and the Jews' ownership of this faith. So they were kept alive by the Messiah shrines in their bond of brotherhood of religion. This belief, non-Jewish, that the Jews have in the process continues to keep their lives and their ties with God strong. Being one of the first known religions of Judaism, the Christian and Islamic religions that came after it were worthy of the connection with Judaism. As a matter of fact, Jewishness was mentioned in the sacred books of both religions, Christians and Muslims have lived together for centuries. As a result of these experiences, to research whether there is an interaction and the fact that the foundation of the Mahdi, which is seen as an Islamic issue by some Muslims is one of the goals of our study.