The effectiveness of attribution retraining on language learners' attributions, future self-guides and motivated behaviour, effort
Başarı yüklemesi eğitiminin dil öğrenenlerin yükleme algıları, gelecek benlikleri ve motive çaba ve davranışları üzerine etkisi
  1. Tez No: 516373
  2. Yazar: SİBEL ÇAĞATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ERTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu doktora tezi Türkiye'deki bir devlet üniversitesindeki İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin sınav performanslarını hangi faktörlere yüklediklerini araştırmaktadır. Çalışmanın iki ayağı mevcuttur. Birinci kısım öğrenenlerin kendi başarılarını nasıl algıladıkları, ideal hedef dil benliği, zaruri dil benliği ve motive davranış ve çaba arasındaki ilişkiyi içerir. Çalışma ayrıca hangi başarı yüklemelerinin öğrencilerin geçmiş ve gelecek başarılarını yordadığını ele almıştır. Çalışmanın ikinci ayağı deneysel çalışmadan oluşmaktadır. Bu kısmın amacı verilen yükleme eğitiminin istenen yüklemelere, daha net ideal hedef dil benliklerine ve motive davranış ve çabanın gelişimine etki edip etmediğini araştırmaktır. Bu çalışma Language Achievement Causal Attribution Scale (LACAS) adında yapı ve dış geçerliliği sağlanmış bir ölçek geliştirme sürecini de detaylı bir şekilde içermektedir. Araştırma daha önce geliştirilen ölçekler ve LACAS yardımıyla öğrencilerin yükleme eğilimlerini ve bunların diğer değişkenlerle ilişkisini araştırarak içe yerleşik karma araştırma desenini uygulamıştır. Ayrıca, deneysel çalışmadan önce ve sonra verilen açık uçlu sorular, yansıtma raporları, ve mülakatlar kullanılmıştır. Bulgular katılımcıların en çok sağlık ve öğretmen yüklemelerine atıfta bulunduğunu, hedef dil benliğinin yüksek olması yapılan yüklemelerde de fark yarattığını, sınav zorluğunun geçmiş sınav başarı yüklemelerinde, verilen çabanın ise gelecek sınav başarılarında en iyi yordayıcı olduğunu göstermiştir. Verilen eğitim öğrencilerin yükleme boyutları ölçeğinde kişisel kontrollerinin artmasına ve başarı sebeplerinin değişebilir olabileceğine inanmalarına yardımcı olmuştur. Bu eğitim çaba ve strateji kullanımı gibi istenen yüklemelerin artmasına ve ayrıca ideal hedef dil benliğinin gelişimine katkıda bulunmuştur. Bu araştırma öğrencilerin gelecek benliklerinin gelişimi için ve kendi gelecek performanslarını düşünerek daha çok çalışmalarını sağlamak için öğretmenlerin ve program geliştiricilerin yükleme eğitimlerini ders izlencelerine koymaları gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates causal attributions of language learners at a university in Turkey for their exam performances. The study has two main phases. The first one includes to what learners attribute their success or failure and the relationship between the perceived success, ideal L2 selves and ought-to selves and the second step scrutinizes the effect of Attribution Retraining (AR) on the promotion of adaptive attributions and dimensions, future self guides and motivated behavior. Additionally, the research includes a process of attribution scale development (LACAS) validated and implemented in detail. The study employed an embedded mixed method design in which the AR effect on all variables was explored through different scales. Also, open-ended questions before and after the treatment, reflection papers, and interviews were administered to the participants in the experimental group. The findings showed that Health and Teacher are the main causal attributions for the language learners. Higher ideal L2 self seems to make a difference between the causal attributions of the learners. Also, Task Difficulty is the main predictor of the previous exam scores and Effort ranks the top predictor for the future exam scores. AR seems to have improved Locus of Control, Personal Control and a decrease in Stability dimensions. It also bolstered adaptive attributions of Effort and Strategy and higher ideal L2 selves of the learners. The study suggests that practitioners and program developers need to embed AR programs into their syllabi to foster learners' clearer vision and to have them study harder for future performance.