Characterizing nonweakly compact subsets of c0 with fixed point property for affine nonexpansive mappings when c0 is renormed
c0 yenıden normlandığında c0 içinde afin genişlemeyen fonksiyonlar için sabit nokta teorisini sağlayan zayıf kompakt olmayan konveks kümelerin karakterizasyonu
  1. Tez No: 516385
  2. Yazar: AYSUN GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL NEZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
1979'da, Goebel ve Kuczumow l1'de zayıf*-kompakt olmayan kapalı, sınırlı, konveks (k.s.k.) alt kümelerinden oluşan büyük bir sınıfın l1 in bilinen normuna göre genişlemeyen fonksiyonlar için sabit nokta teorisine sahip olduğunu gösterdi. 2008'de, P.K. Lin bu çalışmayı bir eş değer norm ile genelleştirerek l1'in genişlemeyen fonksiyonlar için sabit nokta teorisine sahip olacak şekilde yeniden normlanabileceğini göstermiştir. Lin'in çalışmasının c0 uzayı için analoğu çözülememiş önemli bir açık soru olup, bu sorunun alt versiyonu olan Goebel ve Kuczumow'un çalışmasının bir eş değer norm ile c0 uzayı için analoğu bir başka önemli sorudur. Yakın zamanda Nezir ve Sade bu soruya fonksiyonlar afin genişlemeyen olduğunda pozitif cevap verdi. Biz ise tezimizde c0 üzerinde Nezir'in yakın zamanda yapmış olduğu bağımsız çalışmasında geliştirdiği eşdeğer norm k:k ile c0'da zayıf kompakt olmayan k.s.k. alt kümelerinden oluşan çok büyük bir sınıfın afin k:k􀀀genislemeyen fonksiyonlar için sabit nokta teorisini koruduğunu gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
In 1979, K. Goebel and T. Kuczumow showed that a large class of non-weak*- compact closed, bounded, convex (c.b.c.) subsets K of l1 has the fixed point property for nonexpansive mappings. Later, in 2008, P.K. Lin proved that l1 can be renormed to have the fixed point property for nonexpansive mappings. While c0-analogue of Lin's work is an important open question, c0-analogue of Goebel and Kuczumow's work with an equivalent norm, which is a sub version of Lin's study, is another important question. Recently, Nezir and Sade gave positive answer for this question when the functions are affine nonexpensive. In this thesis, using the equivalent norm constructed by Nezir in his recent independent work, we show that there exists a much larger class of non-weakly compact c.b.c. subsets of c0 with the fixed point property for affine k  k-nonexpansive mappings.