Ülkemizde toplu konutun başlangıcından günümüze kadar olan süreçteki gelişiminin incelenmesi
Analysing the development process of the collective housing in our country from its beginning until today
  1. Tez No: 516386
  2. Yazar: MERTCAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİYE CEREN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dünya üzerindeki tüm canlıların en temel ihtiyaçlarından biri olan barınma insan türü için sadece kendini dış tehlikelerden koruma, sığınacak bir yer anlamını taşımamaktadır. Geçmişten günümüze insanın gelişme düzeyine bağlı olarak barınma konusu da değişim ve dönüşüm geçirmiştir. Günümüzde sadece sığınma ve korunma ihtiyaçlarını karşılayan bir mekân olmaktan çıkarak sosyal hayatın neredeyse tümünün içinde yaşandığı ve üzerine belirli anlamlar yüklenen bir mekânı ifade eder duruma gelmiştir. Bu mekânın ismi konuttur. Uzun çağlar boyunca yaşanılan bölgenin iklimsel, coğrafi ve sosyo-ekonomik şartlarına göre değişim gösteren konut kavramının içine sanayi devrimi sonrasında toplu konut olgusu da girmiştir. Antik dönemlerde örneğin Roma dönemi- çeşitli konut yerleşimlerine rastlanmakla beraber bu konu asıl olarak Sanayi Devrimi ertesinde büyük işçi kitlelerinin barınma sorununa paralel olarak gündeme gelmiştir. Günümüze gelindiğinde ise toplu konut, gelişen ihtiyaçlara bağlı olarak özelleşen farklı tarzlarda üretilmektedir. Minimum ihtiyaçları karşılayan toplu konut üretimi devam etmekle beraber teknolojinin gelişmesiyle yenilenebilir enerji sistemleri ile donatılan, çeşitli plan tiplerine sahip, ekolojik özellikler taşıyan konut üretimi de azımsanmayacak ölçüdedir. Küresel ekonomik sistemin bir parçası haline gelen ülkemizde de toplu konut olgusunun dünya trendlerine paralel bir gelişim gösterdiği görülmektedir. Bu paralelliğin özellikle 1980'li yıllar itibarı ile arttığı ve günümüze ulaşıldığında ise diğer ülkelerde üretilen toplu konut türlerinin ülkemizde de üretilip pazarlandığı hatta gelişen inşaat sektörü sayesinde pek çok ülkede özellikle Avrupa, Rusya ve körfez ülkelerinde toplu konut üretimleri yapıldığı gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Sheltering which is one of the basic needs of all creatures on the world is just a place to shelter and to protect themselves from external hazards for the human being. Sheltering subject has also changed and transformed from the beginning until today depending on the level of its development and it is no longer just a place satisfying their sheltering and defence needs but also means a place that almost the all social life has been lived in. This place's name is housing. After the industrial revolution, the collective housing fact has also got into the housing concept which has been chancing over long ages, according to the climatic, geographical and socioeconomic circumstances of the area lived in. In ancient times too, e.g. Roman period, while there were some collective housing settlements, this subject has indeed come up after the industrial revolution, according to the problem of housing. At the present time, collective housing fact has been producing in many different ways, according to the changing needs. While the collective housing production satisfying the minimum needs is going on, the dwelling production equipped with renewable energy systems, which has various plan types, which has ecological features is a considerable amount. In our country also becoming a part of the global economic system, collective housing event is seen to make parallel progress with the world trends. It is observed that this parallelism has increased as of 1980's and when it has reached the present day, that collective housing types produced in the other countries has produced and marketed. It is also observed that the collective housing productions has been making in Europe, Russia and Gulf countries thanks to the developing construction sector.