Zirkonya kor ve üst yapı seramiklerin makaslama bağlanma dayanımlarının farklı test tasarımlarıyla değerlendirilmesi
Evaluating shear bond strength of zirconia cores and veneering porcelain with different test designs
- Tez No: 516404
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KURTOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tam seramik sistemler içerisinde, yüksek mekanik özellikleri sebebiyle zirkonya esaslı seramikler öne çıkmıştır. Maalesef zirkonya doğal diş gibi ışık geçirgenliğine sahip değildir. Estetiği geliştirmek adına, zirkonya alt yapılar feldspatik seramikle kaplanırlar. Zirkonya alt yapılı restorasyonlarda görülen en sık başarısızlık; üst yapı porseleninin alt yapıdan tamamen ya da tabakalar halinde ayrılmasıdır. Zirkonya alt yapı ve üst yapı porseleninin bağlanma mekanizmasını geliştirmek için araştırmacılar birçok laboratuvar çalışması yapmaktadırlar. Çoğunlukla bağlanma dayanımını ölçmek için makaslama bağlanma dayanım (MBD) testi kullanılır. MBD testini uygulamadaki küçük farklılıklar bağlanma dayanım değerleri üzerinde ciddi farklılıklar yaratabilir. Bu çalışmanın amacı; MBD testlerinde kullanılan; Tel ilmek (Tİ), çentikli çubuk (ÇÇ) ve bıçak sırtı keski (BSK) bıçak tasarımlarının MBD değerleri üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Üç farklı zirkonya alt yapı seramikleri (Zirkonzahn Translucent, Upcera Super Translucent, Rainbow Trans) ve kendi firmalarının önerdikleri üst yapı seramikleri (Zirkonzahn ICE Porcelain, Cerabien ZR Porcelain, Rainbow Porcelain) üç farklı bıçak tasarımı ile MBD testlerine tabi tutuldu. Metal seramik (EOS CobaltChrome SP2 – GC Initial Porcelain) kontrol grubu olarak kullanıldı. Tüm örneklere klinik kullanımı taklit etmek için ısısal çevirim (5–550 C, 3,000 devir) yapıldı. Zirkonya alt yapılı test örnekleri toplamda 90 adet (n=10), kontrol grubu örnekleri 30 adet (n=10) hazırlandı. MBD testleri; birinci grupta Ti ile, ikinci grupta ÇÇ ile, üçüncü grupta BSK bıçak tasarımları ile yapıldı. Tüm örneklere, çapraz kafa hızı 0,5 mm/dk olacak şekilde, makaslama kuvveti evrensel test makinası ile uygulandı. Verilerin istatiksel analizi Kruskal Wallis testi ile yapıldı ve çoklu karşılaştırmalar için Conover'in çoklu karşılaştırma testi kullanıldı. Kırık örnek yüzeyleri önce mikroskopta daha sonra taramalı elektron mikroskobunda (TEM) incelendi. Farklı bıçak tasarımları ile yapılan MBD test sonuçları incelendiğinde zirkonya örnekler için Tİ, ÇÇ ve BSK bıçak tasarımları arasında anlamlı fark bulunmadı. Metal seramik kontrol grubunda ise farklı bıçak tasarımları arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulundu. Tİ grubu, ÇÇ ve BÇK gruplarına göre anlamlı derecede yüksek MBD değerleri gösterdi. Metal seramik kontrol grubu her üç bıçak tasarımıyla yapılan testlerde de tüm zirkonya alt yapılı gruplardan yüksek değer gösterdi. MBD testi araştırmacıların uygulamalarından etkilenen oldukça yaygın bir test yöntemidir. Literatürdeki çalışmaları birbirleri ile kıyaslayabilmek ve daha güvenilir sonuçlar alabilmek için standardizasyona ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In all-ceramic systems, with high mechanical properties zirconia based ceramics are distinguished. Unfortunately, zirconia is not as translucent as natural teeth. To improve the esthetics, zirconia cores are veneered with feldspathic ceramic. The most common failure faced with zirconia based ceramic restorations are delamination of the veneering porcelain whole or in the form of layers from the core material. To improve the zirconia core - veneering porcelain bonding mechanism, researchers have been made plenty of laboratory tests. Shear bond strenght (SBS) tests are commonly used to measure the bond strength. Small differences in the SBS tests can make significant differences on the bond strength values. The aim of this study is to investigate the influence of using the wire loop (WL), notched rod (NR) and knife edge chisel (NEC) knife designs on SBS values. Three zirconia core ceramics (Zirkonzahn Translucent, Upcera Super Translucent, Rainbow Trans) and their manufacturer recommended veneering ceramics (Zirkonzahn ICE Porcelain, Cerabien ZR Porcelain, Rainbow Porcelain) was used to perform SBS tests with different knife designs. Metal ceramic system (EOS CobaltChrome SP2 – GC Initial Porcelain) was used as a control group. All specimens was thermocycled (5–550 C, 3,000 cycles) for demonstrated clinical use. There were 90 specimens (n=10) in zirconia core test groups. Control group contained 30 samples (n=10). SBS tests were performed with WL knife design in first group, with NR knife design in second group and with KEC knife design in third group. Shear force applied to all specimens in a universal test machine with a cross head speed of 0,5 mm/min. Statistical analyses were performed Kuruskal Wallis test and Conover's post hoc test were used for multiple comparision. Fractured surface specimens were first evaluated with microscope and second with Scanning Electron Microscope (SEM). Results of statistical analyses shoved that there was no significant difference between WL, NR and KEC knife designs for zirconia specimens. But, for metal-ceramic control group, there was statistically significant difference between knife designs. WL group showed higher SBS values than NR and KEC groups. For the shear strength values, metal ceramic groups values were significantly higher than zirconia ceramic groups for all knife designs. SBS is a commonly used test which effected by the application type and applicator's skills. Further standardization is required to provide more accurate results and comparisons with previous studies.