Mehmet siyah kalem minyatürlerinin göstergebilimsel açıdan analizi ve plastik göstergelerin belirlenmesi
Semiotic analysis of Mehmet siyah kalem miniatures and determination of plastic indicators
  1. Tez No: 516488
  2. Yazar: CEREN DEMİROK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Siyah Kalem minyatürleri, diğer minyatür resimlerden farklı özellikler sergilemektedir. Orta Asya ve bilinen Osmanlı minyatürlerinden farklı olan resimler sanatçıya has bir üsluba sahiptir. Bu görsellerin bir bölümü bugün Topkapı Sarayı Hazine Dairesi'nde yer alan 2153 ve 2160 numaralı Fatih Albümü'nde yer almaktadır. Görsellerin diğer kısmı ise yurt dışındaki çeşitli koleksiyonerlerin arşivinde bulunmaktadır. Çalışmada göstergebilim yöntemiyle incelenen bu resimlerin sistematik bir çözümlemesi yapılmıştır. Tez çalışması ikinci bölümde minyatürün genel tanımı ve tarihçesiyle başlamıştır. Sırasıyla üçüncü bölümde söz konusu albüm olan 2153 numaralı albüm hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde 2153 numaralı albümün içeriği ve bu albümde yer alan nüshalarla ilgili yapılmış önceki çalışmaların sınırları açıklanmıştır. Nüshalardaki karakterlerin yaratım süreci incelenmiştir. Dördüncü bölümde Siyah Kalem minyatürlerini incelerken kullanılan yönteme değinilerek göstergebilim kavramı ele alınmıştır. Bu bölümde çalışmamızın ana konusu olan çözümlemelere yer verilmiştir. Son bölümde araştırmamızla ilgili değerlendirme yapılmış ve genel sonuca yer verilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER Minyatür, Göstergebilim, Görsel Göstergebilim, Orta Asya, Doğa Üstü
Özet (Çeviri)
Siyah Kalem's miniatures show different features from other miniature paintings. The paintings that are different from Central Asia and the known Ottoman miniatures have a style unique to the artist. Some of these images are now on Fatih Album 2153 and 2160 in Topkapı Palace Treasury Department. The other part of the images is in the archives of various collectors abroad. A systematic analysis of these pictures, which were studied by the method of semiology in the study, has been made. In the second part of the thesis work the minyature started with the general definition and the history of the product. In the third part, the album numbered 2153 was given. This section explains the contents of album 2153 and the boundaries of previous works on the copies in this album. The creation process of the characters in the original is examined. In the fourth chapter, the notion of semiotics is discussed by referring to the method used in examining the miniatures of Siyah Kalem. In this section, the main topics of our work are analyzed. Last section, the research was evaluated and the overall result was given. KEY WORDS Miniature, Semiotic, Visual Semiology, Middle Asia, Supernatural