Pediatrik yaş grubundaki obez hastalarda erken renal hasarın öngörülmesinde mikroalbuminüri ve serum sistatin c düzeyinin rolü
Early renal in the obese patients in the pediatric age grub microalbuminuria and serum in prediction the role of the c-state c level
- Tez No: 516515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Ocak-Haziran 2016 tarihleri arasında Çocuk Endokrin Polikliniğinde obezite tanısı konulan çocuklarda mikroalbuminüri düzeyi ve serum sistatin c değerleri kullanılarak, renal hasarı erken evrede saptayıp buna bağlı oluşacak mortalite ve morbiditeyi engellemektir. Yöntem: Araştırmaya rölatif ağırlığı %120 ve üzerindeki, 4-18 yaş arasındaki 105 çocuk dahil edildi. Sendromik obez olgular, bilinen sistemik-endokrin-nörolojik-metabolik ek hastalığı olan olgular, obeziteye neden olacak ilaç alan olgular ve çalışmada yer almayı kabul etmeyenler çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan olgular renal fonksiyon açısından değerlendirildiğinde GFR ve kreatinin değerleri tüm hastalarda normal sınırlarda olup 6 hastada mikroalbuminüri, 8 hastada serum sistatin c düzey yüksekliği ve 8 hastada hem mikroalbuminüri hem de serum sistatin c düzey yüksekliği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: By using microalbuminuria level and serum cystatin c values in children diagnosed with obesity who applied to Pediatric Endocrine Polyclinic between January and June 2016, renal damage should be detected at an early stage to prevent mortality and morbidity associated with it. Material and Method: The survey included 105 children with relative weight of 120% and above, ages 4-18. Syndromic obese cases, cases with known systemic-endocrine-neurological-metabolic comorbidities, cases with drug-induced obesity, and those who refused to participate in the study were excluded from the study. Findings: When the cases participating in the study were evaluated for renal function, GFR and creatinin levels were normal in all patients, microalbuminuria in 6 patients, elevated serum cystatin C level in 8 patients and elevated serum albuminuria and microalbuminuria in 8 patients.