Plastik etki açısından Anselm Kiefer'in resimlerinde malzeme kullanımı
Using material on Anselm Kiefer's paints in terms of plastic effects
  1. Tez No: 516558
  2. Yazar: UYGAR ATAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Resim sanatı içerik ve malzeme bağlamında, oluşumundan günümüze kadar bitimsiz bir gelişme göstermiştir. Sanatçıların amaçları doğrultusunda gelişen resimler bir taraftan da resim sanatının eksiklerini gidermeye öncü olmuş, resimlerin sanatla bu denli etkileşimi ise belirli malzemelerle gerçekleşmiştir. Bu malzemeler yüzey üzerinde iki boyutlu bir görsel resim oluşmasını sağlamıştır. Bu malzemeler arasında bilinen en yaygın malzeme boya olmuştur. Yüzyıllarca en yaygın malzeme olarak sürekliğini koruyan boya, Kübizm döneminin Sentetik Kübizm evresinde ilk defa farklı bir malzeme ile resim içerisinde var olmuştur. Günümüzde ise resim ve malzeme bağlamında karşımıza çıkan soruların cevapları bu dönem ve sonrasına dayanmaktadır. Tez çalışmasının asıl problemi boya dışı malzemelerin Anselm Kiefer'in resimlerindeki plastik etkisidir. Bu problemi çözebilmek için malzeme ve resmin ilişkisini destekleyecek bilgiler araştırılmıştır. Bu araştırma baz alınarak malzemenin resimle ilk etkileşiminin olduğu Kübizm, Dadaizm ve Pop Sanat gibi dönemler başlıklar halinde sıralanarak tek tek incelenmiştir. Bu dönemlerdeki birçok eser, resim ve malzeme ilişkisine destek olacak nitelikte belirlenerek dönemleri ile birlikte ele alınmıştır. Bu bağlamda, çalışmada malzeme hakkında yeterli fikri oluşturma düşüncesi ile malzemenin gelişim süreçleri incelendikten sonra yeniden resim, yeniden boya, yeniden figür anlayışının geri geldiği Yeni Dışavurumcu dönem alt başlıkları ile ele alınmıştır. Üzerinde ayrıntılı durulan bu dönemin farklı ülkelerdeki gelişimi alt başlıklar halinde sanatçıları ve eserleri ile incelenmiştir. Ayrıca incelemeye ek olarak sanatçıların eserleri içerik ve malzeme olarak analiz edilmiştir. Bununla birlikte kuşkusuz dönemin en ünlü sanatçısı olan Anselm Kiefer için çalışmada ayrı bir bölüm oluşturulmuştur. Araştırmada Anselm Kiefer ile ilgili olan bölümde sanatçının hayatı, sanat görüşü, eserleri ve kullandığı malzemeler detaylı olarak incelenmiştir. Bu çalışmada dikkat çekici noktalardan biride Kiefer'in resimlerinde kullandığı malzemelerin resimdeki plastik etkisi olmuştur. Sanatçının eserlerinin hemen hepsinde yaşadığı dönemin ve geçmişinin izleri vardır. Kiefer'in geçmişine ve kültürüne bu denli bağlılığın etkisi eserlerdeki malzemelerde de gözlemlenebilmektedir. Bir başka deyişle Kiefer'in malzemesinin anlatım gücü resimlerinde gözlemlenebilmektedir.Kiefer bu malzemeleri kullanırken, bazen malzemeyi salt olarak bazen de malzemeyi kendi bağlamından kopararak farklı bir üslup oluşturmuştur. Sanatçının farkındalık yaratan bu malzemeleri, resmin organik yapısını bozmadan kullanmasına ilişkin bilgiler, tezin önemli bir bölümü oluşturmuştur. Sanatçının resimlerinde anlatımının cisimleşmesini sağlayan bu malzemelerin resme plastik etkisi ilgili bilgiler iseliteratürdeki eksikliğin, bu bakış açısı ile giderilmesini sağlamıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER Anselm Kiefer, Malzeme, Resim, Yeni Dışavurumculuk
Özet (Çeviri)
As in the context of involving and material, Paint Art has been developing since it has begun as limitless. In the direction of purpose of developing creations of artists leave leaded to show of lack in paint art via using specific materials. These materials have helped to create two dimensional object on surface. Famous of the along these material has become“the dye”. Dye protected its progress as extensive materials for many years, firstly it was used with different materials in Synthetic Cubism of Cubism Period. The question of relation between dye and material , and its answer based on that period. The main point of thesis survey is plastic effect of outer material of dye in Anselm Kiefer's paintings. For this question's solution, information of supporting of relation between dye and material should be searched. Referred to this researches, relation between dye-material in Cubism-Dadaism and Pop Art as periods has been studied as titles. The most creations in this period, specified quality are observed according to relation between painting –material. In this context, in our study, Neo Expressionism Period is studied with its subtitles to be aware of enough information about material, after observed of material progress, such as again paint, dye, shapes. Detailed studied this period was searched according to in different countries- artist and their creations. Besides of researches , the creations of artist were analyzed by contained materials. Certainly there is a separate passage for the most famous artist of this period ,Anselm Kiefer. In Anselm Kiefer's passage, the life – art perspective – creations and some material used of his was studied carefully. The one of the remarkable point of this study Kiefer's used materials had plastic effect of his paints. There are signs of his present and past in his most of creations. It is easily recognizable to see his loyalty to past and culture's effect in materials. In other words, Kiefer's materials' power can be realized in his creations/paints. He has used materials as absolute or different situation. The Artist's raise awareness materials, information about using of paint's organic structure, is the biggest part of thesis. This materials which helps to bodies become explanation in artist's paints, has solved of effecting of plastic in paint's aknowledge lack in literature via this perspective. KEY WORDS Anselm Kiefer, Material, Paint, Neo Expressionism