Ankara ilinde adli vakalarda olay yerinden alınan toprak numunelerinin analitik yöntemlerle incelenmesi
Analytical methods of soil sampels taken from the scene of the forensic cases in Ankara
  1. Tez No: 516557
  2. Yazar: ÖZNUR AYRAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Somut deliller, modern hukuk sisteminde, yargılamanın her aşamasında kritik öneme sahiptir. Hukuki süreçteki somut delillerin değerlendirilmesinde pozitif bilimlerin (fizik, kimya, matematik ve jeoloji) önemine değinilmiş, adli bilimler ve olay yeri hakkında bilgilendirme yapılmış, olay yerinden alınan toprak numune analizlerinin vakayı çözmede kritik öneme sahip olduğuna dikkat çekilmiştir. Gelişen teknoloji ve pozitif bilimlerin olanakları ile adli vakaların etkin bir şekilde delillendirilerek çözümlenmesi, suç ve suçlu ile mücadelede önemli bir katkı olarak değerlendirilmiştir. Birbirinden bağımsız beş güncel vakanın olay yerinden şüphelilerden alınan toprak numuneleri, içerdiği makro (Ca, K, SiO, ve Mg) ve mikro (Cu, Fe, Mn ve Zn) elementler bakımından, X-Ray flüoresans (XRF), X-Ray Differaksiyonu (XRD), İndüktif Eşleşmiş Plazma Kütle Spektrometresi (ICP-MS), Taramalı Elektron Mikroskopisi (SEM), enstrümantal cihazlar kullanarak analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucu, olay yeri toprak numuneleri ile şüphelilerden alınan toprak numunelerinin benzerlik ve farklılıkları karşılaştırılmıştır. SEM yöntemi ile incelenen toprak numunesinin mikroskop görüntüsü, elementel analiz sonuçları ve XRF, XRD, ICP-MS analitik yöntemler kullanılarak oluşturulan grafikler sunulmuştur. Analiz sonuçlarında başka yerden gelen nadir toprak numuneleri tespit edilmiş, toprak numunesinin taşınarak gelme ihtimali üzerinde durulmuş ve şüpheli şahsın tespitinde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Concrete evidence is critical in every phase of the judicial system in the modern legal system. The importance of positive sciences (physics, chemistry, mathematics and geology) was discussed in the evaluation of the concrete evidence in the legal process and information was given about the forensic sciences and the crime scene. The possibilities of developing technology and positive sciences and effective analysis of judicial cases have been considered as an important contribution to the fight against crime and criminals. Soil samples taken from the suspects of five independent cases, macro (Ca, K, SiO, and Mg) and micro (Cu, Fe, Mn and Zn) elements, X-Ray fluorescence (XRF), X-Ray Differential (XRD), Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry (ICP-MS), Scanning Electron Microscopy (SEM), were analyzed using instrumental devices. As a result of these analyzes, similarities and differences of soil samples taken from suspects and ground samples were compared. Microscopic view of soil sample examined by SEM method, elemental analysis results and graphs generated using XRF, XRD, ICP-MS analytical methods are presented. In the results of the analysis, rare earth samples from other places were determined, the possibility of the soil sample to be moved was emphasized and it was effective in determining the suspected person.