Azerbaycan'da yerel yönetim sistemi içerisinde belediyelerin genel görünümü
General view of the municipalities in the local government system in Azerbaijan
- Tez No: 516560
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA ŞATAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bağımsızlığının ilk yıllarında Azerbaycan'da devlet yapılanmasında merkezi yönetimin yanı sıra modern devletin önemli göstergelerinden biri olan yerel yönetim anlayışına da yer verilmiştir. Ancak ülkedeki devlet yapılanması bakımından geçmiş dönemde yerel yönetim örgütlenmesi bulunmadığından uygulamaya ilişkin ciddi sorunlarla karşılaşılmıştır. 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan Cumhuriyeti, demokratikleşmenin önemli unsurlarından biri olan yerel yönetimlere, 1995 yılı referandumuyla kabul gören Anayasasında yer vermiştir. Azerbaycan'da yerel yönetim süreci çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Yerel yönetim uygulamasının Azerbaycan için yeni olması, bu konuda altyapı yetersizliği, yeteri kadar bilgiye sahip personelin olmayışı, belediyelerin yetki alanlarının tam belirlenmeyişi, merkezi yönetim ve yerel yönetim arasında yetki ve görev dağılımının sınırlarının tam anlamıyla belirlenmemesi gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. İlk olarak 1999 yılında gerçekleştirilmiş olan belediye seçimlerinden bu güne kadar belediyelerin karşılaştığı en önemli sorunlardan biri de gelir yetersizliğidir. Anayasa gereği Azerbaycan'da yerel yönetimleri sadece belediyeler oluşturduğu için çalışmamızda yalnızca belediyelerin yapısı incelenmiştir. Yerel yönetim uygulamasının Azerbaycan için yeni olması, bu konuda altyapı yetersizliği, yeteri kadar bilgiye sahip personelin olmayışı, belediyelerin yetki alanlarının tam belirlenmeyişi, merkezi yönetim ve yerel yönetim arasında yetki ve görev dağılımının sınırlarının tam anlamıyla belirlenmemesi gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Azerbaycan'da yerel yönetimler de dahil olmak üzere, demokrasinin bütün formel kurumları inşa edilmiş olmakla birlikte, bu kurumların özüne uygun bir şekilde asli işlevlerini yerine getiremedikleri görülmektedir. Tezi hazırlarken en önemli sorun kaynak yetersizliği olmuştur. Bunun ilkin nedeni belediye konusunun derinlemesine araştırmalara konu olmamasıdır. Çalışma Azerbaycan'da yerel yönetim yapısını incelenmeyi hedeflemiştir
Özet (Çeviri)
The central government in the state structure in Azerbaijan in the first years of independence as well as the understanding of place is given to local governments is one of the important indicators of the modern state. However, in the past period in terms of structuring state in the country was faced with serious problems relating to the application because no local government organization. Which declared its independence in 1991, Azerbaijan Republic, the local government is one of the important elements of democratization, he accepted the 1995 referendum which took place in the Constitution. The decentralization process in Azerbaijan is faced with various problems. Is new for Azerbaijan Local government administration in this regard inadequate infrastructure, lack of personnel with enough information, full belirlenmeyiş the municipal jurisdiction of the central government and issues like Undefine literally the limits of authority and distribution of tasks between local governments is emerging. First, the municipal elections which took place in 1999, one of the most important issues facing municipalities is the lack of income to this day. The structure of our study because only municipalities in Azerbaijan only create constitutional requirement for local governments, municipalities were examined. Is new for Azerbaijan Local government administration in this regard inadequate infrastructure, lack of personnel with enough information, full belirlenmeyiş the municipal jurisdiction of the central government and issues like Undefine literally the limits of authority and distribution of tasks between local governments is emerging. İncluding local governments in Azerbaijan, although it was built all formal institutions of democracy, these institutions seems unable to fulfill their essential function in an appropriate manner to its essence. Thesis has been the most important issue when preparing a lack of resources. The first reason is to be the subject of in-depth research of municipal issues. The study aims to examine the local management structure in Azerbaijan.