Çalışanlarda iş stresinin örgütsel bağlılığa etkisinde sendika üyeliği rolünün belirlenmesi: Isparta ili sağlık çalışanları üzerine araştırma
Defining the role of union membership in the influence of employees work stress on organizational devotion - research on health workers in Isparta
  1. Tez No: 516565
  2. Yazar: UĞUR İÇDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TURUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
GeçmiĢten günümüze örgütsel bağlılık, hem iĢverenler hem de çalıĢanlar için çok önemli bir konu haline gelmiĢtir. Örgütsel bağlılık, kiĢinin kurumsal amaç ve değerleri kabul etmesi, bu amaçlara ulaĢılması yönünde çaba göstermesi ve kurum üyeliğini devam ettirme isteğidir. Bu doğrultu da örgütte yönetici ve çalıĢan kiĢilerin yoğun ve devamlı stres altında kalmaları, örgütte kalite, üretim ve verimlilik sıkıntılarına yol açabilir; çalıĢan kiĢilerde isteksizlik, moralsizlik gibi etkiler yaratabilir. ÇalıĢanların çıkarlarını korumak amacıyla birçok örgütlenmeler bulunmasına rağmen en yaygın ve kalıcı olan örgütsel kuruluĢ sendikalardır. Sendikaların temel hedefi, üyelerinin ekonomik ve sosyal haklarını korumak, uygun çalıĢma ortamı sağlamak, bireyi ve örgütü aynı çatı altında birleĢtirmek için kurulmuĢ olmasıdır. Bu çalıĢma, çalıĢanlarda iĢ stresinin örgütsel bağlılığa etkisinde sendika üyeliği rolü iliĢkisinin açıklanması amacıyla hazırlanmıĢtır. ÇalıĢmada ilk önce konuyla ilgili kavramlar teorik çerçevede sunulmuĢtur. ÇalıĢma teorik bir çerçevede sunulduktan sonra, örgütsel bağlılığı ölçmek için Allen ve Meyer tarafından geliĢtirilen 3 boyutlu örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıĢtır. Bilgiler bir anket vasıtasıyla sağlık çalıĢanları üzerinde toplanarak gerçekleĢtirilmiĢtir. Bu anketler sonucunda veriler değerlendirilerek iĢ stresinin örgütsel bağlılığa etkisinde sendika üyeliği rolü açıklanmaya çalıĢılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
Organizatitional commitment has become a very important issue far both employers and employees from past the present. Organizational commitment is the willinggness of the person to accept corpole goals and values to make efforts to achieve these goals and to continue his/her corporate membership. In this respect, managers and employees in the organization areunder intense and contiouns stress can lead to quality, production and productivity problems in the organization, it can affect people who work, such as reluctance, morale although there are many organization in order to protect the interest of employess, organizational entitites. That are the most common and persistent. The main objactive of the unions is to protect the economis and social rights of itsmembers, to provide the appropriate working environment and to unite the individual and the organization under the sameroof. This Project has been prepared to explain relatonship between trade union membership and the impact of work stress on organizational commitment on employees first of all, the concepts related in the aretical framework. After the Project was presented in a the aretical framework to measure organizational commitment a 3D organizational commitment scale developed by Allen and Meyer was used to measure organizational commitment. The information was collected on healt workers through the survey. As a result the questionnaires the rale of union membership in the impact of work stress on organizational commitment was evaluate.