Profesyonel, amatör bilek güreşi sporcuları ve sedanterlerde mstn geninin rs1805086 ve rs1805065 polimorfizmleri ile antropometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of anthropometric properties with rs1805086 and rs1805065 polymorphisms of mstn gene in professional, amateur arm wrestling athletes and sedentaries
  1. Tez No: 516585
  2. Yazar: GAMZE USAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAİF ZİLELİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Spor, Genetics, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, milli, amatör bilek güreşi sporcuları ve sedanterlerde MSTN rs1805086 ve rs1805065 polimorfizmleri ile el ayası çevresi, el bileği çevresi ve ön kol çevresi gibi antropometrik özelliklerin incelenmesidir. Bu çalışmaya 24 milli (7 kadın, 17 erkek) Türk bilek güreşi sporcusu ve 21 amatör (7 kadın, 14 erkek) Türk bilek güreşi sporcusu ile 34 sedanter (12 kadın, 22 erkek) gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmadaki gönüllülerin genetik altyapıları; DNA izolasyonu, Polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ve Restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmi (RFLP) şeklinde belirlenen bazı moleküler yöntemler aracılığıyla saptanmıştır. Ayrıca antropometrik ölçümler (el ayası çevresi, el bileği çevresi, ön kol çevresi) gullick şerit metreyle yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda MSTN rs1805086 ve rs1805065 verileri sırasıyla incelendiğinde; hem milli Türk bilek güreşçilerde (n=24) hem de amatör Türk bilek güreşçilerde (n=21) %100.0 MSTN 153KK genotipi bulunurken sedanterlerde (n=32) % 94.12 MSTN 153KK genotipi, (n=2) %5.88 MSTN 153KR genotipi tespit edilmiştir. Çalışmada incelenen diğer MSTN rs1805065 polimorfizm verileri sonucuna göre çalışmaya katılan tüm katılımcıların (n=79, %100.0) homozigot normal genotip (yani 55AA) taşıyıcısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse MSTN rs1805086 and rs1805065 polymorphisms and anthropometric properties such as palm width, wrist width and forearm width in national and amateur arm wrestlers and sedentary group. 24 national (7 female, 17 male) and 21 (7 female, 14 male) amateur Turkish arm wrestlers and 34 sedentary group (12 female, 22 male) voluntarily participated in this study. Genetic infrastructures of the volunteers were determined by some molecular methods such as DNA isolation, Polymerase chain reaction (PZR) and Restriction fragment length polymorphism (RFLP), respectively. In addition, anthropometric characteristics (palm width, wrist width and forearm width) were measured with gullick tape measure. When the MSTN rs1805086 and rs1805065 data are respectively examined at the end of the study; 100.0% MSTN 153KK genotype was found in both national arm wrestlers (n = 24) and amateur arm wrestlers (n = 21) while 94.12% MSTN 153KK genotype, and (n = 2) 5.88% MSTN 153KR genotype were found in sedentary group (n = 32). All participants who participated in the study (n = 79, 100.0%) were found to be homozygous normal genotype (i.e. 55AA) carriers according to the results of the other MSTN rs1805065 polymorphism data examined in this study.