Yüzme antrenörlerinin sporcularına karşı davranış tarzlarının incelenmesi (Doğu Anadolu örneği)
Investigation of behavior styles of swimming coaches towards their athletes (Sample of Eastern Anatolia)
- Tez No: 516634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmanın amacı Doğu Anadolu Bölgesi'nde görev yapan yüzme antrenörlerinin sporcularına karşı davranış tarzlarının incelenmesidir. Araştırmaya Türkiye Yüzme Federasyonunun düzenlediği yüzme müsabakalarına katılan en az bir antrenör eşliğinde müsabakalara hazırlanan ve müsabakalarda yarışan Doğu Anadolu Bölgesindeki 8 yaş ve 16 yaş arasındaki kız ve erkek yüzücüler katılmıştır. Bu kapsamda sporcular ilgili kulüplerde toplam 68 antrenörü değerlendirmiştir. Araştırma kapsamında sporcu ve antrenörlerin demografik özelliklerini içeren 7 maddelik kişisel bilgi formu yanı sıra Mallet ve Code (2006) tarafından geliştirilen 47 maddeden oluşan 7 faktörlü“Coaching Behaviours Scale for Sport (CBS-S): Spor için Antrenör Davranış Ölçeği (SADÖ)”ölçeği kullanılmıştır. Analiz sonucunda Cronbach Alpha değerinin 0,95 olduğu belirlenmiş ve ölçeği mükemmel düzeyde kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24 ile analiz edilmiştir. Verilerin tanımlayıcı istatistikleri yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma olarak verilmiştir. Elde edilen verilerin normallik testi Kolmogorov-Smirnov test ile analiz edilmiştir. Normal dağılım göstermeyen ikili değişkenlerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U test, çoklu değişkenlerin karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalar arasındaki farklılığı hangi grup ya da gruplardan kaynaklandığının tespiti için Pairwise Multiple Comparison Test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the behavior patterns of the swimming coaches working in the Eastern Anatolia Region against the athletes.Research to Turkey Swimming Federation of participating in competitions organized by at least a coach accompanied by prepared to compete in contests and competitions who participated swimmers between 8 and 16 years old.Within this scope, athletes evaluated a total of 68 coaches in the respective clubs. In the study, 7 items personal information form including the demographic characteristics of athletes and coaches as well as 7-factor ''Coaching Behaviours Scale for Sport (CBS-S): Spor için Antrenör Davranış Ölçeği (SADÖ)" consisting of 47 items developed by Mallet and Code were used.As a result of the analysis, it was determined that the Cronbach Alpha value is 0,95 and the scale can be used perfectly. The obtained data were analyzed with SPSS 24.