Sinop Orman İşletme Müdürlüğü'ndeki saf ve karışık göknar meşcerelerinde Heterobasidion annosum ( Fr.) Bref. s.l. ' un yayılışı ve yoğunluğunun tespiti
Determination of distribution and intensity of Heterobasidion annosum ( Fr. ) Bref. at pure and mixed fir stands in the directorate of Sinop Forest Management
  1. Tez No: 516650
  2. Yazar: ALİ TOPCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Sinop Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde yayılış gösteren Uludağ göknarı (Abies nordmanniana ssp. bornmülleriana Mattf.) 'na ait farklı meşcere tiplerinde Annosum kök çürüklüğü hastalığının yoğunluğu ve yayılışı belirlenmiştir. Bu kapsamda, Uludağ göknarının seçme, bakım ve olağanüstü hasılat kesimlerinin yapıldığı sahalar belirlenerek, bunlar arasından saf ve karışık meşcere kuruluşları bakımından farklılık gösteren alanlardaki ağaçlardan diskler alınmıştır. Sonuç olarak, Örnek alanlardan toplanan toplam 80 adet diskten 72 adedinde hastalığın mevcut olduğu görülmüştür. Bu durumda, çalışma alanında hastalık yoğunluğu % 90'olup, H. annosum s.l. konidileri ile kaplı disk alanı ortalaması % 8,62 olarak hesaplanmıştır. Kolonizasyonun görüldüğü yerlerin ayrımından (diri odun ya da öz odunda) hareketle,incelenen disklerin 32 adedinde öz odununda (%40) H.annosum s.1. kolonizasyonu tespit edilmiştir. Hastalık yoğunluğunun en düşük olduğu örnek alan ise göknar+kayın+sarıçam karışık meşceresi olan 4 nolu örnek alanıdır. Bu alanda hastalık yoğunluğu %75 olup öz odun enfeksiyon oranı yalnızca % 5 olarak tespit edilmiştir. Bu alanda enfeksiyonların büyük kısmının (%70) havadan bulaşan sporlar aracılığı ile gerçekleşmiş olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the density and distribution of Annosum root rot disease were determined in different types of stands belonging to Turkish fir (Abies nordmanniana bornmülleriana Mattf.) that distrubutes within the borders of Sinop Forestry Directorate. In this context, the areas where the selection, maintenance and extraordinary revenue segments of Uludağ fir were made were determined, and discs were taken from the trees in the areas that differed in terms of pure and mixed forest establishments. As a result, disease was found at 72 samples of a total of 80 discs. The disease intensity in the study area is 90%, the average disc area covered by Heterobasidion annosum s.l. conidias was calculated as 8.62%. With respect to the distinction of the places where the colonization is observed (heartwood or sapwood), 32 (40%) of the examined discs, H. anosum s.l. colonization has been detected in the heartwood. The sample area where the disease intensity is lowest is Sample Area 4 with fir + beech + Scots pine mixed stand. In this study area, disease intensity was found 75% and the rate of heartwood infection was found only 5%. It is understood that most of the infections in this area (70%) were caused by airborne spores.