Seneca'nın Medea, Phaedra ve Agamemnon adlı oyunlarında kadın davranışlarının itici güçleri
The Motivating forces of women behaviour in the Medea, Phaedra and Agamemnon of Seneca
  1. Tez No: 51671
  2. Yazar: HAYDAR DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR VARINLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET SENECA'NIN 'MEDEA*, 'PHAEDRA* VE 'AGAMEMNON* ADLI OYUNLARINDA KADIN DAVRANIŞININ İTİCİ GÜÇLERİ Haydar DÖNMEZ Ankara üniversitesi 1996 Bu çalışmada LA. Seneca'mn üç oyunundaki (Medea, Phaedra, Agamemnon) kadın kişiliklerin psikolojileri ayrıntılı biçimde incelenmektedir. Araştırmanın temel amacı, onların davranışını etkileyen güçleri ortaya çıkarmaktır. Birinci bölümde değişik söylence kuramlarına ve klasik oyun yazarlarının (Aiskhylos, Eu ripides, Seneca) yukanda sözü edilen üç söylenceyle yapıtlarında ne anlatmak istediği konu sunda çağdaş eleştirmenlerin değişik yorumlarına yer verilmektedir. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümde, üç oyundaki kadın kişiliklerin ruhsal değişim sürecini etkileyen içsel ve dışsal güçler (güdüler, istekler, duygular, düşünceler ahlaksal değerler) gösterilmektedir. Her üç oyunun en belirgin özelliği kadın kişiliklerin iç- dünyalarındaki karmaşadır. Bu karmaşaya yol açan ise, akıla güçlerle duygusal güçler arasındaki çekişmedir. Oyun kişileri akla uygun davrandıklarında sevgi, acıma, dindarlık, umut, vefa, özgecilik, bağışlama, soyluluk, pişmanlık, utanç, onur gibi duygu ya da düşüncelere önem vermektedirler. Akılcılıktan uzaklaştıklarında ise acı, kuşku, korku, umutsuzluk, suçluluk, dinsizlilik, utanmazlık, kıskançlık, öç, sadizm, ölüm ve çılgınlık gibi duygu ya da kavramların baskısı altında kal maktadırlar. Son bölümde, önce incelenen üç oyunun herbirinden çıkan özel sonuçlara, bundan sonra da üç oyundan çıkan genel sonuçlara değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE MOTIVATING FORCES OF WOMAN BEHAVIOUR IN THE MEDEA, PHAEDRA AND AGAMEMNON OF SENECA Haydar DÖNMEZ Ankara University 1996 This dissertation examines in detail woman characters in LA. Seneca's three plays (Medea, Phaedra, Agamemnon). Its basic intention is to bring to light the motivating for ces in them. In the first chapter I have presented the different theories of myth and certain ways of interpretations supported by modern scholars who seek to find what the classical playw- righs (Aeschylus, Euripides, Seneca) mean by their works in which they used the above- mentioned myths. In the second, third and fourth chapter I have tried to bring out the inner and external forces (motives, desires, sentiments, thoughts, moral values) which effected the process of the psychological formation of woman characters in these three plays. The most prominent characteristic of each of the three plays is disturbance in the emotional worlds of their heroines. It is the conflict between rational and emotional forces that causes the disturbance in them. Woman characters attach much importance to feelings and quali ties such as love, compassion, piety, hope, fidelity, altruism, forgiveness, nobility, penitence, shame, honor, while thinking and acting soberly in normal life. They are under the great pressure of feelings or thoughts such as sorrow, suspicion, fear, hopelessness, guiltiness, at heism, shamelesseness, envy, revenge, sadism, death and fren2y, while being on the verge of madness. In the last chapter I have given the conclusions that I have reached concerning each of the three plays and the three plays as a whole. r.C. YüKSEKlföRETH- J