Doğrudan yabancı yatırımlar ve analizi
Foreign direct investment and analysis
- Tez No: 51672
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL SARIASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
ÖZET DO?RUDAN YABANCI YATIRIMLAR VE ANALİZİ TOPTAŞ, Mehmet Doktora Tezi, İşletme Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Halil Sarıaslan Eylül 1996, 285 Sayfa Bu tez çalışmasında, çokuluslu şirketlerin oluşmasındaki temel güdüler araştırılmış, doğrudan yabancı yatırımların analizinde yerel yatırımlara göre olan farklılıklar ortaya konulmuş, yabancı yatırımlarda sermaye maliyetini etkileyen faktörler ve yabancı yatırımların karşılaştıkları riskler incelenmiş, bu risklerin yatırım analizlerine nasıl yansıtılacağı ele alınmıştır. Doğrudan yabancı yatırım analizlerinde artışsal nakit akışlarının belirlenmesinin gerektiği, nakit akışlarını ıskonto ederek net bugünkü değere getiren yöntemin en yararlı yöntem olduğu ve risklerin analize yansıtılmasında iskonto oranlan yerine nakit akışlarının düzeltilmesinin daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca Türkiye'de yabancı yatırımların gelişimi ve genel durumu özetlenmiştir. Bunlara ek olarak Türkiye'de yapılması planlanan bir doğrudan yabancı yatırım analizi modeli kurulmuştur. Bu model baz alınarak doğrudan yabancı yatırım konusu Türkiye açısından ele alınmış, hiper enflasyona ve devalüasyona sahip ülkelerde yapılması planlanan yabancı yatırımların analizlerinin nasıl yapılması ve yapılandırılması gerektiği belirlenmiştir. 284
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FOREIGN DIRECT INVESTMENT AND ANALYSIS TOPTAŞ, Mehmet Ph.D. Thesis, Management Supervisor: Prof. Dr. Halil Sanaslan September 1996, 285 Pages In this thesis, the main motivations for evolution of the multinational corporations are investigated, the differences between foreign direct investment analysis and domestic investment analysis are presented, the factors which affect cost of capital in foreign investments and the risks which foreign investments face are examined, and how these risks are reflected in investment analysis are handled. It is concluded that the determination of incremental cash flows is necesşery, the net present value method which discounts cash flows to present value is the proper one, and for the reflection of the risks to investment analysis, the adjustment of cash flows is better than the adjustment of discount rates. Furthermore, the development and general situation of the foreign investment in Turkey is summarrized. In addition, an analysis model for foreign direct investment that is planned for Turkey is formed. By using this model, foreign direct investment in Turkey is handled, and how to make and structure the analysis of foreign direct investment in the countries with hyper inflation and devaluation is determined. 285