Tragedya ve yeniden yazımlarda çocuk katili anne ve kurban olarak kurgulanan Medea'nın toplumsal cinsiyet ekseninde çözümlenmesi
Gender analysis of Medea, constructed as child murderer mother and victim with rewrites and tragedias
  1. Tez No: 912293
  2. Yazar: ZİNNUR YAĞANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU NURİYE AKDOĞU ARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir kadın imge olan Medea karakterini, feminist kuram ışığında inceleyerek, antikçağdan günümüze ataerkil toplumlarda kadına yüklenen toplumsal cinsiyet rollerinin kadında yarattığı tahribatların çözümlemesini yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda, sanatın pek çok alanında resmedilen katil anne miti ile yeniden yazımda uyarlanan kurban Medea analizlerinin yapılması hedeflenir. Bu bağlamada Yunan ve Roma örneği Medealar'ı Ch. Wolf tarafından 1996 yılında yazılan Medea: Sesler eseri ile karşılaştırarak mitlerin günümüz kadın temsiline olan etkisi incelenmektedir. Bu tez çalışması, tarihsel art alanı belirlemek amacıyla Medea'yı eserlerine konu eden iki yazar olan Yunan Euripides ve Romalı Seneca'nın yaşadıkları dönemlerde Atina ve Roma toplumlarında kadın algısının ortaya konulması ile başlayacaktır. İkinci bölümde, günümüz yeniden yazım Medea örneği olan Christa Wolf Medea:Sesler ederi incelenerek Antik Dönem örnekleriyle karşılaştırılacaktır. Tragedyaların yazıldığı dönemin özellikleri ile modern dünya edebiyatındaki yeniden yazım eserleri kadın perspektifinden incelenerek feminist bir figür olan Medea'nın sergilediği duruş feminist kuram yaklaşımıyla, günümüz insanının kadına yaklaşımı açısından incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study will analyze the character of Medea, which is a female image, in the light of feminist theory, and to analyze the destruction caused by the roles attributed to women in patriarchal societies from ancient times to the present. For this purpose, it is aimed to analyze the murderer mother myth depicted in many areas of art and the victim Medea adapted in the rewriting. n this context, the effect of myths on today's female representation is examined by comparing the Greek and Roman example of Medea's with the work Medea: Voices written by Ch. Wolf in 1996. This thesis will begin by revealing the perception of women in Athens and Roman societies during the periods when Greek Euripides and Roman Seneca, two authors who used Medea as the subject of their works, in order to determine the historical background. In the second part, Medea examples of today's writers will be mentioned and compared with examples from the Ancient Period. The characteristics of the period in which the tragedies were written and the rewritten works in modern world literature will be examined from the female perspective, and the stance displayed by Medea, a feminist figure, will be examined in terms of today's people's approach to women, with the feminist theory approach.