Yaşlı gonartrozlu hastalarda total diz protezinin yaşam kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination the effect of total knee arthroplasty on quality of life of old patients with gonarthrosis
- Tez No: 516715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL SUNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma Ortopedi ve Travmatoloji polikliniğine gelen yaşlı gonartrozlu hastalarda total diz protezinin yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji polikliniğine 15 Ağustos 2016 / 15 Şubat 2017 tarihleri arasında gelen, 65 yaş ve üzeri gonartroz tanısı almış, çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden ve veri toplama araçlarındaki soruları eksiksiz olarak tamamlayabilen 63 hasta(kadın-erkek) oluşturmuştur. Çalışma verileri 65 yaş ve üzeri gonartroz tanısı bulunan hastalar ile ilk yatışında (preop) ve ameliyattan bir ay sonra (post-op) yüz yüze veri görüşülerek 'Sosyodemografik Bilgi Formu' ve 'SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği' doldurulmasıyla elde edilmiştir. Ameliyat öncesi ve sonrası SF-36'dan ve şikayet derecelerinden aldıkları puanların karşılaştırılması için Wilcoxon işaret testi uygulanmıştır. Ameliyat öncesi ve sonrası SF-36'dan aldıkları puanlar ile tanıtıcı ve hastalık özelliklerinin karşılaştırılması için Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması ortalaması 72,92 ± 4,63 olup, %42,9'unun 70-74 yaş grubunda (n=27) olduğu saptanmıştır. %79,4'ünün kadın (n=50), %82,5'inin evli, çoğunluğunun okuryazar (%42,9) ve ev hanımı (%61,9) olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of total knee arthroplasty on quality of life of old patients with gonarthrosis and applied to Orthopedic and Traumatology polyclinic. The sample of the study was constituted of 63 patients (women-men) who were over 65 years old and over, with gonarthrosis, accepted to participate to the study, could answer all questions of questionnaire at İstanbul Avcılar Murat Kölük Government Hospital Orthopedics and Traumatology between 1th October 2016/15th February 2017. Data was collected with patients aged 65 years and over had gonarthrosis by using 'Sociodemographic Data form' and 'SF-36 Quality of Life Questionnaire' at their first staying (preop) and 1 month after operation (post-op). Wilcoxon test were used for comparing their scores from SF-36 preop and postop and complaint levels. Also, Mann Whitney U and Kruskal Wallis test were used to compare SF-36 scores and descriptive and disease characteristics. It is found that average age of the patients was 72,92 ± 4,63 and 42,9% of them were between 70-74 years old (n=27). Of the participant; 79,4% were women (n=50), 82,5% were married and were literate (42,9%) and housewifes (61,9%) mostly.