Kurum kültürünün çalışanlara benimsetilmesinde kurum içi iletişimin önemi: KOBİ'ler üzerine bir araştırma
The importance of internal communication on adopting the employeesto the corporate culture: A research on SME's
- Tez No: 516762
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İletişim çağı olarak adlandırabileceğimiz, yaşadığımız bu yüzyılın, en önemli özelliklerinden biri, iletişim dünyasında yaşanan hızlı gelişme ve değişimlerdir. Kurumların iş yaşamında ve iç iletişiminde başarılı olması, yönetici ve çalışanların kurum kültürünle uyumlarıyla bağlantılıdır. KOBİ'lerin günümüz koşullarında, sadece üretimi gerçekleştirmeleri ile rekabette üstünlük sağlamalarına yetmemektedir. Rekabetin yoğun olarak yaşandığı bu zaman diliminde mal ya da hizmetin eş zamanlı olarak nihai tüketiciyle en doğru iletişim stratejileriyle buluşması bütün kurumlar açısından önem arz etmektedir. Bunun için kurumların kendi içlerinde doğru iletişim enstrümanlarını kullanarak verimliliklerini ve iletişim etkinliklerini arttırmaları gereklidir. Kurum içi iletişim çalışmaları, günümüz iş hayatının en çok araştırılan uygulama alanlarından biri haline gelmiştir. Bu çalışmayla, uygulanan kurum içi faaliyetlerin etkin kullanıldığında, Denison'ın kurum kültürü modeli bağlamıyla kurum kültürünü desteklediği ve çalışanlara benimsetilmesinde olan rolü araştırılmış ve bir uygulamayla değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimler: Kurum İçi İletişim, Kurumsal İletişim, Kurum Kültürü, KOBİ
Özet (Çeviri)
Rapid development and changes in the world of communication are one of the most important features of this century that we can name it as the age of communication. The success of institutions in business life and internal communication is linked to the adaptation of managers and employees to corporate culture. In today's conditions of SMEs, production is not enough to outrank the competition. During this time of intense competition, concurrently meeting the goods or service with the ultimate consumer with the most accurate communication strategies are important for all institutions. This requires institutions to increase their efficiency and communication activities by using the right communication instruments within themselves. Internal communication studies have become one of the most searched application areas of today's business life. With this work, we researched while inter communication activities were used effectively, Denison's corporate culture model supports the coporate culture and role of the model to adapt the workers to the culture and evaluated with an application. KeyWords: Internal Communication, Corporate Culture, Corporate Communications, SME