Güç elektroniği dönüştürücüleri için iterasyonla öğrenen bir akım kontrol yönteminin geliştirilmesi
Development of an iterative learning current control method for power electronics converters
  1. Tez No: 516763
  2. Yazar: AHMET TALHA DUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FARUK BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Akım kontrolü güç elektroniği uygulamalarında önemli bir yer tutmaktadır. Akım kontrol performansı güç elektroniği dönüştürücülerinde dinamik cevap ve sistem kararlılığını doğrudan etkilemektedir. Bu tez çalışmasında hızlı dinamik cevap ve kararlılığa sahip olan histerezis akım kontrolü (HCC) gerçekleştirilmiştir. Eski bir akım kontrol yöntemi olan analog HCC, dinamik cevap ve kararlılık açısından etkili bir yöntem olmasına rağmen anahtarlama frekansının değişken olması, tercih edilmemesine sebep olmaktadır. Çünkü değişken anahtarlama frekansı elektromanyetik girişim (EMI) ve filtre tasarımı zorluğu gibi problemlere sebep olmaktadır. Bu yüzden tasarımcılar sabit frekanslı kontrol yöntemlerini tercih etmektedir. Ancak bu kontrol yöntemleri detaylı analizler gerektirmektedir ve tasarım zorlaşmaktadır. HCC dinamik cevap ve kararlılık açısından diğer akım kontrol yöntemlerine göre avantajlıdır. Bu tez çalışmasında HCC'nin dezavantajları ortadan kaldırılarak güç elektroniği dönüştürücüleri için etkili bir akım kontrol yöntemi gerçekleştirilmiştir. Analog HCC'deki değişken anahtarlama frekansı ve ölü zaman yüzünden banttaki taşmalar, bu kontrol yöntemi için önemli bir problem teşkil etmektedir. Bu sorunları çözmek için sayısal HCC gerçekleştirilmiştir. Sayısal HCC ile histerezis bant uyarmalı olarak değiştirilmektedir. DC bara geriliminin değişken olması, filtre endüktansının değeri, örnekleme süresi ve akım referansının eğimi sayısal HCC'de sınırlamalara sebep olmaktadır ve istenen kontrol gerçekleştirilememektedir. Bu parametrelerin etkisini ortadan kaldırmak amacıyla iterasyonla öğrenen kontrol (ILC) yöntemi ile histerezis bant uyarmalı olarak kontrol edilmiş ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bu tez çalışmasında sonuçlar iki seviyeli tek fazlı şebekeye bağlı gerilim kaynaklı inverter (VSI) için elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Current control has an important role in power electronics applications. Current control performance affects dynamic response and system stability directly in power electronics converters. In this thesis study, hysteresis current control (HCC), which has fast dynamic response and stability, is performed. Analog hysteresis current control, which is an conventional current control method, is not preferred because of variable switching frequency although it is an effective method in terms of dynamic response and stability. Because variable switching frequency causes problems like electromagnetic interference (EMI) and filter design difficulty. Therefore, the designers prefer constant frequency control methods. However, these control methods are required detailed analyzes and the design becomes difficult in these control methods. HCC is advantageous according to the other control methods in terms of dynamic response and stability. In this thesis study, an effective current control method is performed for power electronics converters removing disadvantages of HCC. Switching frequency is variable in HCC and the current may exceed the hysteresis band because of the dead time. Digital HCC is realized to solve these problems. Hysteresis band is changed adaptively with digital HCC. Variation in DC bus voltages, value of filter inductance, sampling period and slope of current reference cause limitations in HCC and aimed control can not be realized. In order to remove effect of these parameters, hysteresis band is controlled as adaptive using an iterative learning control (ILC) method and succesful results are obtained. In this thesis study, the results are achieved for two level single phase grid connected voltage source inverter (VSI).