Caretta caretta (Linneaus, 1758) karapaksı üzerindeki epibiont diyatomelerin taksonomik ve biyocoğrafik açıdan incelenmesi
Taxonomical and biogeographical investigation of the epibiont diatoms on caretta caretta (Linneaus, 1758) carapace
  1. Tez No: 516776
  2. Yazar: MUHAMMET AYDIN KALELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYD NADİR SOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışmada Muğla İztuzu Sahili'ne yumurtlamak için gelen iribaş deniz kaplumbağaları (Caretta caretta LINNEAUS, 1758) karapaksı üzerinde bulunan epibiont diyatomeler incelenmiştir. 2011-2016 yılları arasında yumurtlama mevsiminde deniz kaplumbağalarından alınan diyatomlerin incelenmesi sonucunda diyatome çeşitliliğinin yüksek olduğu ve toplam 86 cinse ait 244 tür teşhis edilmiştir. Tespit edilen türler taksonomik ve biyocoğrafik olarak incelenmiştir. Türler, Türkiye denizlerinde bulunan denizel bentik diyatomeler ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, bu çalışmada tespit edilen türlerin büyük bir kısmının daha önce Türkiye kıyılarından gözlenmediğini ve ayrıca deniz kaplumbağalarının diyatomeler için iyi birer taşıyıcı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Epibiont diatoms from loggerhead sea turtle (Caretta caretta LINNEAUS, 1758) carapace which come to lay eggs in İztuzu Beach, Muğla were observed in this study. Diatoms were collected from loggerhead sea turtles between the years of 2011-2016 during the nesting season and the high degree of biodiversity was discovered. 244 taxa from 86 genera were identified. Identified species were investigated in terms of taxonomy and biogeography. As a resut, it was found that most of the taxa observed in this study have not been recorded from Turkish coasts up to now and the results show loggerhead sea turtles are good hosts for diatoms.