Dalyan Kumsalı'na yuva yapan deniz kaplumbağası, Caretta caretta (Linnaeus 1758) üzerine incelemeler
- Tez No: 12583
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Dalyan Kumsalı'nda yuva yapan deniş kaplumbağalarının {Caretta Caretta) 1988 üreme sezonundaki yuva ve is sayılan, yuvaların derinliği ve çapı, yuvalardaki yumurta sayısı, yavru sayısı, kuluçkalanma süresi, ergin ve yavruların morfometrik ölçümleri ve predasyon oranı saptanmıştır. Dalyan Kumsalı'nda 1988 yılında 588 adet Caretta audita çıkışı saptanmış ve bunlardan 146 (%25,7Û)'sı yuva ile sonuçlanmıştır, Yuvalardaki ortalama yumurta sayısı 75,72 (Min.l2;Mak.l46 yumurta)' dır. Bu yuvalara bırakılan toplam 11,065 yumurtadan ancak, 3.109 (%28,12) yavru denişe ulaşabilmiştir. Yumurta ve yavruların çoğunluğu tilkiler, bir kısmı da kum yengeçleri tarafından tahrip edilmiş ve tilki predasyonunun yüksek oranda olduğu saptanmıştır. Yumurtaların kuluçkalanma süresi 59 yuva için, ortalama 59,43 (Min.49;Mak.76) gündür. Yuva yapan erginler için (n=50) düz karapaks boyu: 72,21 (Îvlin.65,5i3.:îviak.79,00) cm.'dir.
Özet (Çeviri)
In this research, the number of nests and tracks the depths and diameters of nests; the eggs and hatchings numbers in each nest; the incubation periods; the morphornetrical measures of adult and hachlings; the predation rate were determined for nesting sea turtles (Chnzfla casvf?fy on Dalyan Beach in reproduction season for 1988. The number of Ckrsfia canettawhkih use Dalyan Beach as a nesting place was 568 between 15 May - 1 October 1988. Among these 146 (25.70%) of them had nested. The mean clutch sise was 75.72 (minimum 12; maximum 146). From 1 LOSS eggs, only 3,109 hatchlings were able- to reach the sea. The eggs and hatchling were destroyed by the foxes and sand crabs. The predation of the foxes dominated. The mean incubation period was 59.43 days for 59 nete. The mean straith carapace lenghtwas 72.21 cm. (minimum 65,50 cm.; maximum 79 cm.) for the adults females which had nested.