İztuzu plajı (Dalyan, Muğla)'nda yaşayan hayalet yengeç Ocypode cursor (Linnaeus, 1758)'un bazı bölgesel ekolojik özellikleri ile turizm baskısı ve deniz kaplumbağası caretta caretta (Linnaeus, 1758) ile ilişkilerinin araştırılması
Some local ecological properties of ghost crab Ocypode cursor (Linnaeus, 1758) living on Iztuzu beach (Dalyan, Mugla), and investigation of its relations with tourism pressure and sea turtle caretta caretta (Linnaeus, 1758)
- Tez No: 434161
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BARLAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, Mayıs 2013 ile Mayıs 2015 tarihleri arasında, İztuzu Plajı'nda yaşayan Ocypode cursor (Linnaeus, 1758)'un bazı bölgesel ekolojik özelliklerinin araştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ticari öneme sahip olmayan ama kumsal ekosistemlerinde önemli rollere sahip olan bu hayalet yengeç türünün biyotik özelliklerine (karapaks genişliği, karapaks uzunluğu, ağırlık, cinsiyet, büyük kıskaç yönü) ve yaşadığı habitata ilişkin bazı abiyotik özelliklere (yuva çapı, yuvaların denize uzaklığı, hava ve su sıcaklıkları) ilişkin veriler kaydedilmiş ve analiz edilmiştir. Ayrıca turizm ile O. cursor populasyonu arasındaki ilişki, çalışma kapsamında araştırılmıştır. Bu maksatla, kumsal üzerinde seçilen parseller m2'lere ayrılmış ve yuva çapı sınıflarının dağılımı günlük, aylık ve yıllık dilimlere bağlı olarak işlenmiştir. İztuzu Plajı'nın önemli öğelerinden olan Caretta caretta (Linnaeus, 1758) yavruları ile O. cursor arasındaki ilişki, olası iki avlanma stratejisine bağlı olarak irdelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre karapaks genişliği ile ağırlık arasında allometrik bir ilişkinin bulunduğu tespit edilmiştir. Karapaks genişliği ve uzunluğu arasında doğrusal bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca hava ve su sıcaklıkları ile yengeç yuvalarının denize uzaklığı arasında negatif korelasyon olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Parsellere göre yuva dağılımlarındaki değişim yıllara göre önemli bir fark sergilemezken özellikle yuva çapı sınıflarına göre mevcut değişim sabah ve akşam saatleri arasında önemli düzeydedir. Hayalet yengeç yuvaları iribaş deniz kaplumbağası yuvaları arasındaki mesafe değişimi yıllar, aylar ve parseller bazında belirgin bir farka sahip değildir. Ülkemizde hakkında az sayıda çalışma bulunan bu hayalet yengeç türünün biyolojisi ve ekolojisinin anlaşılmasına yönelik olarak yürütülmüş ve hazırlanmış mevcut doktora tezinin, habitat tabanlı koruma stratejilerinin geliştirilmesine önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Current study was carried out to investigate some biological properties of Ocypode cursor (Linnaeus, 1758) living on İztuzu Beach between May 2013 and May 2015. Data related with biological properties (carapace width, carapace length, weight, gender, rotation of bigger cheliped) of this ghost crab, which has no commercial value but important roles in sandy-beach ecosystems, and abiotic properties (burrow diameter, distances of burrows from sea, air and water temperatures) of their habitat were recorded and analyzed. On the other hand, in the content of the study relationship between tourism and O. cursor population was investigated. For this purpose, quadrates chosen on the beach were divided into m2s and distribution of burrow diameter classes was processed according to days, months and years. Interaction between hatchlings of Caretta caretta, which is an important constituent of İztuzu Beach, and O. cursor was examined in the extent of two potential predation strategies. According to the results of study, an allometric relationship was found between carapace width and weight. Carapace width and length data determined to have a linear relationship. Also, there was a negative correlation between air and water temperatures, and distances of crab burrows from the sea. Although no significant difference was found in the distiribution of crab burrows on the basis of months, the change in burrow numbers with respect to burrow diameter classes was significant from morning to night. The change in distances between crab burrows and logger-head sea turtle nests was not found to be significant when distances were compared according to years, months and quadrates. It was thought that current dissertation, which was carried out and prepared for recognition of biology and ecology of this ghost crab species about which few studies are known from our country, will provide essential contribution to the development of habitat based conservation strategies.