Fransa'nın Afrika'da uyguladığı sömürge vergileri
French colonial taxes imposed Africa
- Tez No: 516782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
16.yy başlarında Portekiz ve İspanya denizcileri aracılığıyla başlayan sömürgecilik daha sonra çoğu batı ülkesinin de sömürgeciliğe başlamasıyla devam etmiştir. Afrika kıtası her açıdan yağmalanmaya başlamıştır. Batının sürekli artan hammadde ve ucuz iş gücü ihtiyacı bu şekilde karşılanmıştır. Fransa ise Afrika sömürgesine Senegal ile başladı ve gelir kaynağı köle ticaretiydi. 17 ve 18. yüzyıllarda sömürgeciliğe öncelikle Amerika kıtasında başlamıştır. Daha sonra Amerika'daki bütün sömürgelerini İngiltere'ye bırakıp Afrika kıtasına açılarak Afrika kıtasına sömürgeci olarak gelen ilk ülke olmuştur. Böylece Afrika'da sömürgeci işgali başlamıştır. Senegal'de başlayan sömürgecilik hareketleri kısa zamanda tüm Afrika'ya yayılmıştır.
Özet (Çeviri)
Colonialism, which started in the early 16th century by the Portuguese and Spanish seamen, later on continued by the other western countries. This colonial activities spread in every angle of the African continent. The problem for raw materials and man power was solved in this way. France, on the other hand, started colonialism primarily in the American continent. Later on, they left everything to England and turn to Africa as the first colonial masters. In this way the African colonial activities started. The colonial movements that began in Senegal soon spread throughout Africa.