Sınıf öğretmenlerinin çocukluk örselenme yaşantıları ile sınıf yönetiminde kullandıkları disiplin türleri arasındaki ilişki
Relationship between childhood trauma experiences of classroom teachers and their discipline types for the classroom management
  1. Tez No: 516783
  2. Yazar: MELTEM KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma sınıf öğretmenlerinin çocukluk örselenme yaşantıları ile sınıf yönetiminde kullandıkları disiplin türleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma 2016-2017 eğitim öğretim yılında Samsun ili merkez ilçelerine bağlı devlet okullarında görev yapan 379 sınıf öğretmeninin sağladığı veri ile oluşturulmuştur. Araştırma örneklemi basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenmiş ve çalışma betimsel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak hazırlanmıştır. Öğretmenlerin çocukluk yaşantılarına ilişkin örselenme düzeylerinin ölçülmesinde Bernstein, Stein ve Newcomb (2003) tarafından geliştirilen; Kaya (2014) tarafından Türk kültürüne uyarlanması yapılan“Çocukluk Dönemi Örselenme Yaşantıları Kısa Formu”kullanılmıştır. Öğretmenlerin sınıf yönetiminde kullandıkları disiplin türlerine ilişkin verilerin toplanmasında Esen (2006) tarafından geliştirilen“Disiplin Türleri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin istatiksel analizinde parametrik olmayan Spearman Brown Sıra Farkları Korelasyon Katsayısı, Mann Witney-U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin çocukluk örselenme yaşantıları arttıkça destekleyici, düzenleyici ve önleyici disiplin düzeylerinin azaldığı bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Sınıf yönetimi disiplin türleri, istismar, ihmal, sınıf öğretmeni, çocukluk travması
Özet (Çeviri)
This study was prepared to investigate the relationship between childhood abuse experiences of elementary school teachers and discipline types related to classroom management. The research consists data collected from 379 elementary school teachers working in state schools affiliated to Samsun city central provinces during 2016-2017 educational year. The research sample size was determined by simple random sampling method and the study was prepared by using relational screeing model of descriptive survey models.“Childhood Depression Survival Short Form”developed by Bernstein, Stein and Newcomb (2003) and adapted to Turkish culture by Kaya (2014) was used for measurement of teachers' childhood abuse levels. The“Disciplinary Types Scale”developed by Esen (2006) was used to collect the data of types of disciplinary related to classroom management of teachers. In the statistical analysis of the data, nonparametric Spearman Brown Row Differences Correlation Coefficient, Mann Witney-U and Kruskal Wallis tests were used. As a result of the research, it was found that the supportive, regulatory and preventive disciplinary approaches of teachers decreased as the childhood abuse experiences increased. Key Words : Dicipline types of classroom management, childhood trauma, elementary school teacher, neglect, abuse