Telekomünikasyon sektörünün ekonomik büyüme üzerine etkisi: BRICS ve Türkiye örneği
The effects of telecommunication sector on economic growth: BRICS and Turkey
- Tez No: 516799
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL DELİKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde bilgiye ve bilgi iletişim teknolojilerine erişimin önemi arttıkça telekomünikasyon sektörünün de önemi artmaya başlamaktadır. Bu bağlamda ülkelerin ekonomik büyümesi ile telekomünikasyon yatırımları arasındaki ilişkinin araştırılmasına yönelik çalışmalar da artmaktadır. Çalışmada BRICS ülkeleri ve Türkiye'nin ekonomik büyümesinde telekomünikasyon sektörünün etkisi araştırılmaktadır. Bu kapsamda öncelikle ekonomik büyüme kavramı ve ekonomik büyüme modelleri açıklanmıştır. Ardından telekomünikasyon sektörü tanıtılarak sektörün özelliklerinden ve dünyadaki seyrinden bahsedilmiştir. Son olarak ekonometrik uygulamanın yer aldığı bölümde ise; veri ve metodoloji açıklanarak 1992-2015 yılları arasında BRICS ve Türkiye'de telekomünikasyon sektörünün ekonomik büyümeye etkisi incelenmiştir. Bu bağlamda telekomünikasyon sektörünü temsilen sabit telefon kullanım oranı, mobil telefon kullanım oranı, internet kullanım oranı ve penetrasyon oranı kullanılarak dört ayrı model oluşturulmuştur. Panel veri analiz yöntemi sonuçlarına göre; telekomünikasyon sektörünün ekonomik büyümeye etkisi analiz edilen ülkeler dahilinde pozitif ve anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
As the importance of access to information and information communication technologies increases, the importance of telecommunication sector also increases in todays the world. In this context, studies on the relationship between economic growth of countries and telecommunication investments are also increasing. In this study, we examine the impact of telecommunication sector on economic growth in terms of the BRICS countries and Turkey over the 1992-2015 period. In this context, firstly the concept of economic growth and economic growth models are explained. Then, the telecommunication sector is introduced and the characteristics of the sector and its course in the world are mentioned. Finally, where econometric application is involved; between the years 1992-2015 data and methodologies explaining the BRICS and its impact on economic growth of telecommunications sector in Turkey were examined. In this context, four different models were used by using fixed telephone usage rate, mobile phone usage rate, internet usage rate and penetration rate to represent telecommunication sector. According to the results of panel data analysis; the effect of telecommunication sector on economic growth was found positive and significant within the analyzed countries.