Farklı taze fasulye çeşitlerinin kısıtlı sulama koşullarında verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality of different fresh bean varieties under deficit irrigation
  1. Tez No: 516798
  2. Yazar: NOOR MUQDAD HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN SÜHERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Taze fasulye yetiştirme sezonu boyunca Konya bölgesinde yüksek buharlaşma değerlerinden dolayı sık sulamaya ihtiyaç duymaktadır. Türkiye'de özellikle Konya bölgesindeki kuraklık taze fasulye üretimini etkileyen en önemli abiyotik stres faktörü olmuştur. Kısıtlı sulama ve kuraklığa dayanıklı çeşitlerin yetiştirilmesi verim kayıplarını önlemenin yollarından biridir. Bu çalışmada Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Önder Türkmen tarafından geliştirilen bir taze fasulye genotipi ile Türkiye'de taze fasulye tohum pazarında bulunan Nazende çeşidinin farklı sulama seviyelerine olan tepkileri araştırılmıştır. Sulama suyu seviyeleri A sınıfı buharlaşma kabından 7 günlük aralıklara olan yığışımlı buharlaşmanın katları şeklinde (kcp1= 1.25; kcp2= 1.00. kcp3= 0.75. kcp4= 0.50 ve kcp5= 0.00 ) oluşturulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, sulama seviyeleri arasında taze fasulye verimi, bakla uzunluğu, bakla eti kalınlığı ve bakladaki tohum sayısı yönünden istatistiki olarak önemli farklar bulunmuştur. Taze fasulye verimi ve bakla kalınlığı yönünden çeşitler arasında bir fark gözlenmemiştir. Taze fasulyenin mevsimlik su tüketimi deneme konularına göre Nazende çeşidi için 177 mm ile 635 mm arasında, S3 çeşidi için ise 181 mm ile 655 mm arasında değişmiştir. En yüksek verim S3 çeşidi için kcp2 konusundan 3762 kg/da ile, Nazende çeşidi için ise 3525 kg/da ile kcp1 konusundan elde edilmiştir. Sezonluk bitki su tüketimi ve verim arasında doğrusal ilişkiler bulunmuştur. Verim tepki etmeni Nazende ve S3 çeşitleri için 1.24 olarak hesaplanmıştır. Bakla renk değerleri (L, a, b) açısından sulama seviyeleri arasında önemli bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In the Konya region, snap bean requires frequent irrigation due to high evaporation and low precipitation during the growing season. However the drought in recent years at Turkey, especially in Konya plain has been one of the most important abiotic stress factor affecting the snap bean production. Several ways to reduce yield losses are deficit irrigation practices, to improve and disseminate the varieties that are tolerant to water stress. In this research, the response of two green bean varieties one of which was improved by Prof. Dr. Önder Türkmen, Horticultural Department of Selcuk University Agricultural Faculty (S3) and a commercial variety existing in Turkey market (Nazende) to different irrigation water levels under drip irrigation has been investigated. The irrigation treatments included five irrigation water level according the amount of water evaporated from Class A Pan within 7 days period and based on 5 different crop pan coefficient. According to the results, it was found that there were significant differences in yield, pod length, pod width, pod thickness and seed per pod among irrigation levels. No significant differences were observed in yield, pod thickness among varieties. The seasonal water use of the snap bean were ranged between 177 mm and 635 mm for Nazende, 181 mm and 655 for S3 . The highest yield was obtained in kcp2 treatment with 3762.1 kg ha-1 for S3 and kcp1 treatment with 3525.1 kg ha-1 for Nazende. It was not observed significant differences in yield between kcp1; kcp2. kcp3 treatment for both varieties. Linear relations between yield and seasonal water use were found. The yield response factors (ky) were found 1.24 for both varieties. No differences were observed for pod color values(L, a, b) among irrigation levels.