Alüminyum toksisitesinin susam (Sesamum ındıcum L.) fidelerindeki fizyolojik etkileri
Physiological effects of aluminium toxicity on sesame (Sesamum indicum L.)
  1. Tez No: 516800
  2. Yazar: SELİN ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Fizyoloji, Botany, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Alüminyum, yer kabuğunda en çok bulunan elementler arasında, oksijen ve silisyumdan sonra üçüncü olarak gelir. Alüminyum toksisitesi, asidik topraklarda bitkilerin büyümesini sınırlayan önemli bir faktördür. Susam dünya çapında yetişen çiçekli bir bitkidir ve yenilebilen tohumları için yetiştirilir. Bu nedenle Al toksisitesinin susam fidelerinin bazı fizyolojik ve biyokimyasal özeliklerine etkisini araştırmak esastır. Susam tohumları %5'lik hipoklorit çözeltisinde 15 dakika steril edildikten sonra üç kez distile su ile yıkanmıştır. Daha sonra bu tohumlar perlit ortamına ekilmiştir. Çimlenme periyotlarından sonra susam fideleri havalandırılmış besleyici solüsyon içeren 2L hacminde plastik kaplara alınmıştır. İklimlendirildikten sonra 0, 5, 25, 50 mg/L'lik konsantrasyonlarda Al ile beslenmiştir. Al uygulama döneminin sonunda fideler hasat edilmiş ve analizler gerçekleştirilmiştir. Fidelerin büyüme ve gelişmesi Al tarafından azaltılmıştır. Çalışma, fotosentetik pigmentler ve protein içerikleri üzerindeki Al toksisitesinin Al konsantrasyonuna bağlı olduğunu göstermiştir. Genel olarak toksisite artan Al konsantrasyonu ile artış göstermiştir. H2O2 ve malondialdehit içeriğindeki artışlar Al konsantrasyonlarının oksidatif strese neden olduğunu göstermiştir. Protein olmayan SH gruplar ve fenolik miktarındaki artışlar, bunların Al toksisitesine cevaptaki rollerinden kaynaklanabilir.
Özet (Çeviri)
Aluminum is the most abundant metal and the third most abundant element in the earth's crust. Aluminium toxicity is one of the major factors that limit plant growth and development in many acid soil. Sesamum indicum (sesame) is a flowering plant that grows throughout the world and is cultivated for its edible seeds. Therefore, it is essential to investigate the effects of Al toxicity on some physiological and biochemical characteristics of sesame seedlings. Sesame seeds sterilized with 5% sodium hypochloride solution for 15 min, and washed with distiled water three times and then were germinated in perlite. After germination periods, sesame seedlings were then transferred to 2 L plastic vessels containingaerated nutrient solution. After seedlings were acclimatized, they were supplied with 0, 5, 25 and 50 mg/L Al. At the end of the Al application period, the seedlings were harvested and analyses were carried out. Growth and development of the seedlings were reduced by Al. The study indicated that Al toxicity on photosynthetic pigments and protein contents in the seedling parts (root, stem and leaf) were dependent upon Al concentration. In general, toxicity was also increased with increasing Al concentration. Increases in H2O2 and malondialdehid contents showed that Al concentrations caused oxidative stress. It is possible that increased non-protein SH groups and total phenolic contents by Al may be due to their roles in Al stres response.