Tatlısu kerevitindeki ( Astacus leptodactylus ) siyah solungaç hastalığı etkeni mantar Fusarium oxysporum'un PCR yöntemi ile teşhisi
PCR identification of black gill disease causative fungus Fusarium oxysporum isolated from crayfish ( Astacus leptodactylus )
- Tez No: 516832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İFAKAT TÜLAY ÇAĞATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki nehir, göl, gölet gibi su kaynaklarında doğal olarak dağılım gösteren kerevit (Astacus leptodacylus) popülasyonlarında siyah solungaç hastalığı araştırılmıştır. Siyah solungaç hastalığı etkeni mantar Fusarium oxysporum'un teşhisi için 6 farklı istasyondan kerevit örnekleri toplanmıştır. Laboratuvara getirilen kerevit örneklerinin klinik muayeneleri gerçekleştirilmiş, siyah solungaç hastalığı belirtileri gösteren bireylerden doku örnekleri alınarak PDA besi yerine ekimi yapılmıştır. Petri kaplarında üreyen mantarlardan DNA izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Ekstraksiyonu yapılan DNA'lerden Fusarium oxysporum'un tür tayininde kullanılan primerler yardımıyla istenilen gen bölgesi PCR uygulaması ile çoğaltılmıştır. PCR ürünlerinin dizi analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında Beyşehir Gölü, Gölhisar Gölü, Karaidemir Baraj Gölü, Karataş Gölü, Manyas Gölü, Taşkısığı Gölü kerevit popülasyonlarında siyah solungaç hastalığı tespit edilmiş, Fusarium oxysporum tür bazında tanımlanmış ve gen dizileri gen bankasına girilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, black gill disease in widely distributed crayfish (Astacus leptodactylus) populations in Turkey's ponds, rivers and lakes was researched. Crayfish samples were collected from 6 different locations for identification of fungus Fusarium oxysporum associated with black gill disease. Samples were brought to laboratory and examined, tissue samples were taken and cultured on PDA medium from crayfish that showed black gill disease symptoms. DNAs were extracted from the isolates of fungi grew on petri dishes. Target gene part was amplified by PCR with primers used for identification of Fusarium oxysporum and then amplicons were sequenced. As a result black gill disease was detected in crayfish populations of Beyşehir lake, Gölhisar lake, Karaidemir dam lake, Karataş lake, Manyas lake and Taşkısığı lake, and Fusarium oxysporum was identified.