Mogan gölü tatlısu istakozlarının (astacus leptodactylus esch. 1823) mantar hastalığına yakalanması ile taban yapısı ve bentosun ilgisi
The Relation between Mogan lake's crayfish (astacus leptodactylus esch. 1823) which infected mushroom disease with benthic structure and benthos
  1. Tez No: 5847
  2. Yazar: FERDANE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi MOGAN GÖLÜ TATLISU İSTAKOZLARININ (ASTACUS LEPTODACTYLUS ESCH.1823) MANTAR HASTALI?INA YAKALANMASI ÎLE TABAN. YAPISI ve BENTOSUN. ÎLGÎSÎ Ferdane ŞAHİN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su'ürünleri Anabilim Dalx ?. * Danışman :,Xard.Doç.Dr.Fikri AYDIN 19 8 8/ Sayfa 49 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Fikri AYDIN Prof.Dr. Doğan ATAY - ' " Doç. Dr. Mustafa- KARABATAK ' Bu araştırmanın amacını? Mogan gölünün bentik ya pısını tespit etmek ve yaşantısının önemli bölümünü taban da sürdüren tatlısu İstakozlarında, son yıllarda görülen mantar hastalığı ile ilişkisini incelemek oluşturmaktadır. Ekim 1986 - Ağustos 1987 tarihleri arasında yürü tülen çalışmada, Mogan gölünü tanımlayabilecek özellikteki dört istasyonda, iki haftada bir olmak üzere sedimentte kir lenmeyi gösteren parametreler saptanmıştır. îstasy onlardaki zoobentik organizmalar, göldeki fitobentik organizmaların dağılımı incelenmiş ve zoobentik organizmaların biomas mik- tarıda, 15 günde bir belirlenmiştir. Sedimentin sıcaklığı ( C), çözünmüş oksijen miktarı (mg/L) yerinde; pH, kuru madde (%), organik madde (%), A. A. E (mg/gr KA), toplam N (mg/gr KA), NH_-N (mg/gr KA), toplam fosfor (mg/gr KA) ana lizleri bölüm laboratuvarında yapılmıştır. Bu belirlemeler sonunda sıcaklık ile hastalanma oranı arasındaki korrelasyon istatistiki olarak önemli bu lunmuştur. _ _ ANAHTAR KELİMELER: Tatlısu İstakozu (Astacus leptodactylus Esch 1823), bentos, zoobentik organizmalar, fitobentik organizmalar, mantar hastalığı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE RELATION BETWEEN MOGAN LAKE'S CRAYFISH (ASTACUS LEPTODACTYLUS ESCH.1823) WHICH INFECTED MUSHROOM DISEASE WITH BENTHIC STRUCTURE AND BENTHOS Ferdane ŞAHÎN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor : Asst. Prof.Dr. Fikri AYDIN 1988, Page : 49 Jury : Asst. Prof.Dr. Fikri AYDIN Prof.Dr. Doğan ATAY Assoc. Pr oT.-Dr.- Mustafa KARABATAK In this research, the benthic structure of Mogan lake was investigated to solve the relation between this structure and mushroom disease which were seen on crayfish (Astacus leptodactylus Esch. 1823). The research was continued between October 1986 and August 1987. Four representative stations were selected for Mogan lake. The pollution parameters for sediment was determined beweekly. Biomass of the zoobenthic organisms in the stations and distribution of phytobenthic organisms in lake were determined once every fifteen days. Sediment temperature (°C), dissolved oxygen were measured on the lake, pH, dry matter, organic matter, the endex of inorganic de composition total nitrogen, NH3~N, total phosphorus were analysed at the laboratuary. At the end of this research, it is found that the correlation between the rate of diseased crayfish and temperature values is statistically import. KEY WORDS : Crayfish (Astacus leptodactylus ESCH. 1823) benthos, zoobenthic organisms r phytobenthic organisms, muhroom disease.