Annelerin özyeterlik algısı ile çocuklarının algıladıkları anne tutumu arasındaki ilişkiler
The relation between perceived self efficacy of mothers' and perception of children to their mothers
  1. Tez No: 516875
  2. Yazar: GAMZE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı çocuklar tarafından algılanan anne baba tutumları ile annelerin kendi öz yeterlilik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın katılımcıları; İstanbul İli Arnavutköy ilçesinde 2016 yılında yaşayan 162 anne ve çocuğundan oluşmaktadır. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu hazırlanmış ve katılımcıların demografik özellikleri hakkında bilgi toplamak amacıyla kullanılmıştır. Katılımcı yani çocukların algıladıkları ana baba tutumlarını saptamak için Kuzgun'un (1972) geliştirdiği, Kuzgun ve Eldeleklioğlu'nun (2005) revize ettiği 40 maddelik Anne Baba Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Annelerin genel öz-yeterlik düzeylerini belirlemek amacıyla Emde (1989) tarafından geliştirilen ana babası ile çocuk arasındaki ilişkinin en belirgin boyutları temelinde, Zeanah (1997) tarafından gözden geçirilerek güncellenen Öz yeterlik algısı ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS18. programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, çocuk katılımcıların ana baba tutumlarıyla annelerinin öz yeterlik algı düzeyi arasında anlamlı ilişki olduğunu göstermektedir. Araştırma bulgularında özetle, annelerin demokratik tutumu eğitim durumuna göre farklılık göstermektedir. Eğitim düzeyi arttıkça demokratik tutumunun arttığı görülmüştür. Annelerin duygusal yeterliliği; duyarlı tepki, bakım ve ilgi, değer ve demokratik tutum gibi yaklaşımları yaptıkları mesleğe göre farklılık göstermiştir. Elde edilen bulgular ilgili alanyazına dayandırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between parental attitudes perceived by children and their self-efficacy perceptions. Participants of the study; Istanbul consists of 162 mothers and children living in the province of Arnavutköy in 2016. A Personal Information Form was prepared by the researcher to collect data and was used to gather information about the demographic characteristics of the participants. 40- item Parental Attitude Scale developed by Kuzgun (1972) and revised by Kuzgun and Eldeleklioğlu (2005) was used to determine the parental attitudes of the participant, ie, the parents. The Self-efficacy perception scale, which was revised and revised by Zeanah (1997), was used to determine the general self-efficacy levels of the parents, based on the most significant dimensions of the relationship between the parent and the child developed by Emde (1989). The data are SPSS18. program. Findings show that there is a significant relationship between parental attitudes of child participants and their mother's self-efficacy perception level. In summary, the democratic attitudes of the mothers vary according to the education level. As the level of education increased, the democratic attitude increased. Emotional competence of the mothers; sensitive response, care and interest, value and democratic attitudes. The findings were discussed based on the relevant literature.