English sentimantal comedy
İngiliz duygusal komedisi
- Tez No: 51690
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın Giriş kısmında duygusal komedi türünün onsekizinci yüzyılda ortaya çıkmasına etki eden edebi ve sosyal olgular hakkında bilgi verilmiş, duygusal komedi türünün genel özellikleri açıklanmıştır. Birinci Bölüm'de Thomas Dekker'in Î600 yılında yazmış olduğu duygusal komedi özellikleri taşıyan ve duygusal komedi yazarları için bir model teşkil eden The Shoemaker's Holiday atik oyun incelenmiştir. İkinci Bölüm'de onsekizinci yüzyılın ilk ve en önemli duygusal komedi örnekleri arasında bulunan Colley Cibber'in The Careless Husband adlı oyunu incelenmiştir. Üçüncü Bölüm'de Richard Steele'in The Conscious Lovers adlı oyunu duygusal komedi özellikleri açısından incelenmiştir. Dördüncü Bölüm'de Richard Cumberland'in onsekizinci yüzyılın ikinci yarısında yazmış olduğu The West Indian adlı oyunu içerdiği duygusal komedi özellikleri çerçevesinde incelenmiştir. Sonuç Bölümü'nde duygusal komedinin çeşitli oyun türlerinden nasıl etkilendiği, duygusal komedi türünün özelliklerinin Gibber, Steele, ve Cumberland tarafından nasıl kullanılıp şekillendirildiği ve duygusal komedinin yerini nasıl melodram türüne ve daha sonra yirminci yüzyıl pembe dizilerine bırakması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Introduction gives a background information about the literary and social forces that influenced the rise of sentimental comedy in the eighteenth century and points out the general features of sentimental comedy. Part I focuses upon and comments on Thomas Dekker's The Shoemaker's Holiday, a late sixteenth-century play which carries the features of sentimental comedy and serves as a model for the eighteenth-century sentimental comedy playwrights. Part II focuses upon and comments on Colley Gibber's The Careless Husband, which is one of the first and most important examples of the eighteenth- century sentimental comedy. Part III focuses upon and comments on Richard Steele's The Conscious Lovers, and analyses how the features of sentimental comedy are dealt with in Steele's play. Part IV focuses upon and comments on Richard Cumberland's The West Indian, which was written in the second period of the eighteenth century, and discusses how the characteristics of sentimental comedy appear in the play. Conclusion points out how eighteenth-century sentimental comedy was influenced by various forms of drama, and how the features of sentimental comedy are used and shaped by Gibber, Steele, and Cumberland, and how sentimental comedy gave its place to melodrama and later on to soap operas.